Jeśli prowadzisz biznes, zapewne wiesz, że dbałość o środowisko naturalne to nie tylko gest dobrej woli przedsiębiorcy. To konkretne wymagania środowiskowe, przepisy, sprawozdania czy pozwolenia, o których należy pamiętać. Jakie są zatem najważniejsze obowiązki środowiskowe przedsiębiorcy?

Odpady, gazy i pyły

Istnieją dwa podstawowe raporty, które przedsiębiorca musi złożyć w odpowiednim terminie do odpowiednich jednostek.

Pierwszy z nich dotyczy wprowadzania gazów i pyłów do powietrza. Chodzi tutaj m.in. o użytkowanie agregatów prądotwórczych, kotłowni czy samochodów służbowych, które emitują gazy do atmosfery. Jeśli prowadzisz biznes, masz obowiązek we własnym zakresie przygotować takie sprawozdanie i złożyć je do Marszałka danego województwa. Tę czynność musisz wykonać, niezależnie czy Twoja firma została zwolniona z opłat w powyższym zakresie. Pamiętaj także o raporcie dla Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE). Składa się go co roku, do 28 lutego.

Kolejny obowiązek środowiskowy, o którym musisz pamiętać to zbiorcze zestawienie danych o wytwarzanych odpadach. Masz obowiązek złożyć je w Urzędzie Marszałkowskim do 15 marca po każdym roku rozliczeniowym. Pamiętaj, że aby złożyć takie zestawienie, musisz systematycznie prowadzić ilościową i jakościową ewidencję odpadów wytwarzanych przez firmę.

Ponadto nie zapominaj o sprawozdaniu o zakresie korzystania ze środowiska. Ten dokument również należy złożyć w Urzędzie Marszałkowskim, do 31 marca po roku rozliczeniowym. Dotyczy to producentów oraz wszystkich przedsiębiorców, a także hodowców. Wskazówki, co trzeba zrobić i w jaki sposób złożyć sprawozdanie, znajdziesz na stronie rządowej.

segregacja odpadów

Inne obowiązki środowiskowe przedsiębiorcy

Na początku 2018 roku została wprowadzona obowiązkowa opłata za torby foliowe. Dotyczy to zatem wszystkich przedsiębiorstw zajmujących się handlem detalicznym lub hurtowym. Jeżeli prowadzisz taki biznes, Twoim obowiązkiem jest pobieranie wspomnianej opłaty od klientów i przekazanie tych środków do Marszałka danego województwa. Nie musisz jednak składać sprawozdania z pobranych opłat.

Dodatkowo, jeśli wprowadzasz na rynek produkty i opakowania produktów, masz również zobowiązania środowiskowe w tym zakresie. Twoim obowiązkiem jest zapewnienie odzysku z opakowań i złożenie sprawozdania w Urzędzie Marszałkowskim. Tutaj należy też uiścić odpowiednie opłaty, do 15 marca po roku rozliczeniowym. Ponadto jeżeli wprowadzasz na rynek np. opony czy smary, Twoim obowiązkiem jest złożenie sprawozdania rocznego o wysokości należnej opłaty produktowej. Masz na to czas do 15 marca, a samą opłatę możesz uiścić do 31 marca również po roku rozliczeniowym.

Oczywiście opisane w artykule obszary to tylko wybrane obowiązki przedsiębiorców względem środowiska. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy również do bezpłatnej rejestracji w programie EKOlogiczni w biznesie. Pomożemy Ci być jeszcze bardziej „zieloną” firmą!

Wszelkie prawa zastrzeżone © Ekologiczni.com.pl | Projekt i wykonanie: Getso.pl

Facebook