sortowanieMasz firmę, która generuje tony odpadów każdego miesiąca? Jesteś ambitnym menadżerem, który chce wprowadzić nowe zasady minimalizujące ilość odpadów w firmie? Przeczytaj poniższy tekst, a przekonasz się, jak w kilku krokach zmniejszyć liczbę generowanych odpadów i… wykorzystać je ponownie.

Jak to zrobić?

Pamiętaj, że jeśli jesteś menadżerem, wprowadzanie zmian musisz rozpocząć od siebie. Bądź autorytetem, który nakłoni wszystkich do wydajniejszych oszczędności.

Poniżej przedstawiamy kilka sposób na minimalizację ilości odpadów w firmie. Być może nie wszystkie da się zastosować w Twoim przedsiębiorstwie. Niemniej, jeśli nawet jeden z nich zostanie wdrożony, liczba generowanych odpadów i tak spadnie.

1. Oszczędzaj na przestrzeni magazynowej

Wprowadź do swojej firmy nowoczesne zgniatarki odpadów. Belownice pomogą Ci zaoszczędzić nawet i 50 procent powierzchni magazynu. Ponadto zmniejszą się koszta wywozu śmieci i to nawet kilkukrotnie.

2. Zadbaj o szkolenia

Pomyśl, jak Twoi pracownicy mogą zmniejszyć liczbę generowanych odpadów. Zadbaj o szkolenia i materiały informacyjne, które przybliżą im ten problem. Wdrażaj nowe nawyki oszczędności materiałów i surowców, począwszy od pracowników umysłowych, a kończąc na fizycznych.

3. Pomyśl o wejściu w nową e-rzeczywistość

Utrzymywanie papierowej dokumentacji nie tylko zużywa mnóstwo miejsca, ale przede wszystkim generuje mnóstwo niepotrzebnych odpadów (zwłaszcza po upływie ważności dokumentów). Zastanów się nad wdrożeniem nowoczesnej architektury sieciowej (opartej na chmurze), dzięki której przechowasz wszystko w cyfrowej postaci.

4. Podglądaj innych, ale ceń swoją innowacyjność

We wdrażaniu procesów związanych z redukcją liczby odpadów w firmie, wcale nie musisz być oryginalny. Podpatruj, jak dane rozwiązania wpływają na inne przedsiębiorstwa. Jednocześnie modyfikuj je, dopasowując się do profilu własnej firmy.

5. Zacznij sortować śmieci

Sortowanie śmieci to podstawa, jeśli zależy nam na redukcji ilości generowanych odpadów. Podział na konkretne sorty, przedkłada się na wyższy wskaźnik recyklingu, sięgający nawet 80 procent!

6. Zadbaj o okna wrzutowe

Pomyśl o wprowadzeniu specjalnych okien wrzutowych, do których pracownicy będą mogli wrzucać posegregowane śmieci. Odpady wpadające bezpośrednio do kontenerów nie wymagają dodatkowego nakładu pracy, co przedkłada się na niższe koszty i wydajniejszą pracę.

7. Wprowadź zasadę maksymalnego wykorzystania materiałów

Jeśli prowadzisz firmę produkcyjną, zadbaj o efektywne wykorzystanie materiałów, przez Ciebie i Twoich pracowników. Pozbywaj się wyłącznie tego, co jest Ci zupełnie niepotrzebne.

8. Usprawniaj procesy technologiczne

Zadbaj o sprzęt, który generować będzie znacznie mniej odpadów. Poszukaj firm, skupujących konkretne odpady i przetwarzające je na inne surowce. Wreszcie, wdrażaj nowe procedury w firmie, dzięki którym wygenerujesz jeszcze mniej odpadów.

9. Nagradzaj pracowników

Stwórz program nagradzający pracowników za konkretne osiągnięcia w dziedzinie redukcji liczby odpadów. Umiejętna i skuteczna minimalizacja ilości odpadów w firmie powinna być nagrodzona. Może dobrym rozwiązaniem będzie wprowadzenie specjalnego programu?

10. Pomyśl o dobroczynności

Wykorzystuj odpady w celu pomocy innym. Dobrym przykładem są tu nakrętki z napojów, zbierane przez potrzebujących. Wyodrębnij miejsca ich zbiórki i pomagaj, jednocześnie zyskując na własnym public relations.

Reasumując, wdrożenie nowych rozwiązań minimalizujących ilość generowanych odpadów jest możliwe. To do Ciebie należy decyzja, czy zdecydujesz się na ten krok.

Wszelkie prawa zastrzeżone © Ekologiczni.com.pl | Projekt i wykonanie: Getso.pl

Facebook