Wygląda na to, że żyjemy w czasach, kiedy oddychanie świeżym powietrzem jest praktycznie niemożliwe. Zanieczyszczenie środowiska, spalanie śmieci i duża ilość samochodów w miastach sprawiają, że powietrze z roku na rok jest coraz bardziej szkodliwe. Dane pochodzące między innymi ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) są alarmujące!

Ponad 92% ludzi na świecie oddycha zanieczyszczonym powietrzem, a 3 mln ludzi na świecie umiera co roku właśnie z tego powodu.

Jak wygląda sytuacja w Polsce?

Polska jest w czołówce państw zanieczyszczonych przez smog. Przyczyniają się do tego:

  • ogrzewanie złej jakości węglem
  • używanie pieców o przestarzałej konstrukcji
  • palenie śmieci, mebli czy ubrań
  • spalenie mokrego drewna
  • spalanie zużytego oleju samochodowego
  • duża liczba samochodów w miastach

Stan jakości powietrza określamy poprzez pomiar ilości szkodliwych składników, jakie zawiera. Dym tytoniowy, spalanie węgla, śmieci, emisje produkcyjne i transportowe. Wszystko to ma wpływ na ilość szkodliwych substancji, które codziennie wdychamy. Co zawiera to powietrze? Przede wszystkim pył zawieszony, który składa się z mieszaniny cząstek organicznych i nieorganicznych zawieszonych w powietrzu. Zawiera substancje toksyczne takie jak: wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, metale ciężkie, dioksyny i furany. Groźnymi cząsteczkami zawartymi w otaczającym nas powietrzu są PM 10 i PM 2,5. Ze względu na swój mały rozmiar mogą docierać do górnych dróg oddechowym oraz płuc. Natomiast pył PM 2,5 jest dużo bardziej niebezpieczny, gdyż może docierać nawet do krwi!

Rakotwórcze powietrze

Wytwarzanie się ogromnych ilości rakotwórczych benzopirenów to problem całoroczny, choć faktycznie bardziej namacalny w okresie zimowym. Intensywne ogrzewanie zimą sprawia, że wręcz czujemy nieprzyjemny zapach. Toksyczne substancje mają bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie! Badania potwierdzają, że możemy już bez problemu zidentyfikować źródło wielu dolegliwości zagrażających życiu, które są skutkiem oddychania toksycznym powietrzem! Potwierdzają to nie tylko WHO, ale także ZUS. Wynika z tego, że ponad 19 mln dni absencji w roku jest spowodowana smogiem, 12 dni w roku polski pracownik spędza na zwolnieniu chorobowym. Co 50 minut dochodzi do udaru mózgu, zwiększa się liczba incydentów kardiologicznych, a dzieci z obszarów o szczególnym zanieczyszczeniu rodzą się z mniejszą masą urodzeniową i mniejszym mózgiem! Schorzenia związane z układem oddechowym, astmą czy alergiami są najczęstszymi powodami wizyt u lekarza. Są to dane, które powinny zmobilizować nas do działania. Niestety nie możemy zrezygnować z oddychania, jednak możemy spróbować zmienić wycinek świata, w którym żyjemy. Jak to zrobić?

Co z powietrzem w pomieszczeniach?

Możemy ograniczyć aktywność na  zewnątrz, nie uprawiać sportów i zminimalizować naszą obecność na dworze. W sklepach dostępne są maski, które mogą nas ochronić oraz wspomóc podczas uprawniania aktywności sportowych na zewnątrz. Jednak wciąż zapominamy, że bardzo duża część powietrza z zewnątrz dostaje się do mieszkań i pomieszczeń. Jest to 75-95% zanieczyszczeń! Badania przeprowadzone przez Enviroment Protection Agency mówią o tym, że powietrze w pomieszczeniach zamkniętych może być od 2 – 5 razy bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz!

Czy w pracy także powinniśmy chodzić w maskach? W domowych warunkach lub w miejscu pracy możemy wspomóc się oczyszczaczami powietrza. Urządzenia oczyszczą nam powietrze i zredukują zagrożenie sick building syndrome. W zamkniętych pomieszczeniach spędzamy praktycznie 90% czasu i choć wydaje nam się, że jesteśmy bezpieczni to jest to bardzo mylne wrażenie.

Mamy sposób na czyste powietrze

Choć zanieczyszczenie powietrza to problem globalny, nie warto rezygnować z poszukiwania skutecznych rozwiązań. Na pewno ważna jest nasza świadomość, edukacja otoczenia oraz działanie każdego pojedynczego człowieka. Może nie uda nam się doprowadzić do szybkich zmian, ale możemy zadbać o czystsze powietrze w naszym otoczeniu. Każda firma może bezpłatnie przetestować oczyszczacze powietrza i poczuć, jak to jest oddychać powietrzem dobrej jakości. Posiadamy również miernik zanieczyszczenia powietrza, który pokaże czarno na białym, jaki stan powietrza był przed testem jak i po. Oczyszczacze powietrza doskonale sprawdzają się w przestrzeniach biurowych, szpitalach, żłobkach czy przedszkolach. Komfort oddychania jest odczuwalny niemalże natychmiast, gdyż oczyszczacze redukują do 99,97% zanieczyszczeń wirusów, bakterii, grzybów i alergenów! Umów się na bezpłatne testowanie oczyszczaczy z Regionalnym Kierownikiem Sprzedaży i śledź następne artykuły, które będą pokazywać skalę zastosowania tych urządzeń w różnych branżach i miejscach! Możesz zadbać o czyste powietrze dla swoich pracowników czy członków rodziny. Jest to możliwe!

Przeczytaj więcej

[popup_manager id=”4″]

Wszelkie prawa zastrzeżone © Ekologiczni.com.pl | Projekt i wykonanie: Getso.pl

Facebook