W każdej minucie do oceanu wyrzucany jest mniej więcej jeden kontener odpadów plastikowych. Każdego dnia na całym świecie wyrzucanych jest 100 mln plastikowych butelek. Ustawione obok siebie mogłyby zająć połowę drogi od ziemi do słońca. Każdego roku zużywamy około 4 biliony plastikowych toreb. Rzucona w lesie butelka plastikowa może rozkładać się nawet do 1000 lat.

 

Brzmi nieprawdopodobnie, a jednak w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat wyprodukowaliśmy taką ilość plastiku, którą można by zafoliować całą kulę ziemską. Nie trzeba zaglądać do statystyk, wystarczy rozejrzeć się wokół siebie – miliardy zabitych przez plastik zwierząt, zanieczyszczone plaże i oceany, a nawet nasze problemy zdrowotne, spowodowane spożywaniem plastikowych mikroelementów, stały się codziennością. Co możemy zrobić, żeby mieć faktyczny wpływ na środowisko? Oto kilka przydatnych porad, które powinny znaleźć się wśród naszych codziennych nawyków.

Noś własne butelki na wodę

Ostatnio coraz bardziej popularne stają się butelki wielorazowego użytku. Wybór jest przeogromny, zaczynając na tych, do których przed wyjściem z domu możemy nalać napoju, a kończąc na butelkach z filtrem, które możemy napełnić gdzie nam się tylko podoba. Ograniczenie kupowania napojów w plastikowych butelkach to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale także ulga dla naszej planety.

Wybieraj produkty niepakowane w plastik

W trakcie zakupów w supermarkecie ciężko nie zauważyć przytłaczającej nas ilości plastikowych opakowań na wszystkich półkach. Staraj się w miarę możliwości wybierać jednak te, które nie są zbędnie owinięte w szkodliwe dla naszego środowiska tworzywa. Przecież możemy zwyczajnie przykleić cenę na kupowane przez nas warzywo, zamiast pakować je w niepotrzebne siatki, które po powrocie do domu wylądują w koszu? Jeśli jednak musisz kupić coś nieekologicznie zapakowanego, postaraj się wziąć duże opakowanie, aby mimo wszystko zminimalizować zużycie plastiku, np. zamień pięć litrowych butelek wody na jeden baniak.

 

Zastąp plastikowe słomki metalowymi

Jeśli ciężko Ci zrezygnować z plastikowych słomek do picia, warto zastąpić je metalowymi. Dla Ciebie różnica jest nieznaczna, a dla środowiska naprawdę ogromna. Postaraj się również nie używać plastikowych sztućców, talerzyków i kubków, które można łatwo zastąpić tradycyjną zastawą.

 

Wybierz własny kubek na kawę

W coraz większej ilości kawiarni sprzedawcy zgodzą się zrobić kawę czy herbatę do przyniesionego przez nas kubka. Jest to dobre rozwiązanie, gdyż jednorazówki, nawet te papierowe, wydające się być ekologicznymi, często są pokryte bardzo cienkimi warstwami folii, przez co są ciężkie do ponownego przetworzenia. Plastikowym pokrywkom również mówimy NIE. Warto zabrać ze sobą własny termos -produkt ten jest łatwo dostępny w większości sklepów.

 

Noś torbę na zakupy

Wydaje się to być jedną z bardziej oczywistych rad, jednak nie można jej pominąć. Szeroki wybór ekotoreb to możliwość niesienia pomocy naszemu środowisku, a dodatkowo dużo bardziej estetyczna opcja niż zwykła plastikowa reklamówka.

 

Zabierz głos

Opowiadaj ludziom z Twojego otoczenia, jak i dlaczego warto chronić naszą planetę od narastającej ilości plastiku. Może uda Ci się przekonać swoją bliską znajomą, kolegę ze szkoły, partnera czy rodzinę, do stosowania kilku prostych zasad, które pomogą naszemu środowisku. Każdy z nas może mieć ogromny wpływ na świat, w którym żyjemy. Nie odkładajmy tego na później. Odpowiedni czas jest właśnie teraz.

 

Artykuł został stworzony przez grupę „EcoPower”, przygotowującą projekt w ramach platformy „Zwolnieni z teorii”. Aby dowiedzieć się więcej o naszych działaniach, znajdź nas na Facebooku i Instagramie.

 

Wszelkie prawa zastrzeżone © Ekologiczni.com.pl | Projekt i wykonanie: Getso.pl

Facebook