Ekologiczni pionierzy wśród polskich miast
Ekologiczni pionierzy 2019
Czy zastanawiałeś się kiedyś, które z polskich miast najlepiej przykładają się do dbałości o ekologię? My tak, dlatego sięgnęliśmy do rankingu przygotowanego przez Forbesa, który przedstawia zaskakujące wyniki. Otóż okazuje się, że ekologiczni pionierzy tego roku to aglomeracje zmagające się z dużym zanieczyszczeniem powietrza. W rankingu brano pod uwagę, np. czy miasto ma zatwierdzony Plan Gospodarki Niskoemisyjnej, czy buduje stacje ładowania samochodów elektrycznych, ile kilometrów ścieżek rowerowych posiada itp.
Numer jeden w rankingu
Co dla wielu może być zaskakujące, pierwsze miejsce w rankingu zajmują Katowice. To jedno z miast, które ze względu na wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza, prężnie działa, aby tę sytuację zmienić. A co dokładnie robi? Wspiera finansowo mieszkańców, którzy chcą zmienić swoje stare, szkodliwe dla środowiska piece grzewcze na nowe (wsparcie to min. 10 000 zł). W sumie w 2018 r. kwota dofinansowania wyniosła aż 9 mln zł! Ponadto, jak podaje Forbes, miasto ma rozwinięty system monitorowania jakości powietrza, który jest wynikiem udziału w międzynarodowym programie AWAIR. Co jeszcze? Wrażenie robi też projekt Miejskiego Centrum Energii, czyli punktu edukacyjno-informacyjnego, dostarczającego mieszkańcom wiedzy na tematy oszczędzania energii czy wymiany starego ogrzewania. Centrum informuje też o możliwym wsparciu przy takiej wymianie.
Kraków chce odetchnąć
Kraków pragnie czystego powietrza i ciężko na nie pracuje. Tutaj smog stanowi jeszcze większy problem niż na Śląsku. Stolica małopolski dofinansowuje wymianę starych systemów grzewczych na ekologiczne rozwiązania już od czterech lat. Ale na tym nie koniec. Jak podaje Forbes, Kraków planuje także program dotacyjny do Odnawialnych Źródeł Energii – już za parę miesięcy wejdzie tam w życie zakaz palenia w piecach węglem i drewnem! Miasto podejmuje też wiele innych działań ekologicznych, jak Strefy Czystego Transportu, oczyszczacze powietrza w placówkach edukacyjnych czy korzystne finansowo warunki parkowania dla właścicieli aut hybrydowych i elektrycznych.
Ekologiczny Wrocław
Na trzecim miejscu w rankingu uplasował się Wrocław. Tak jak w przypadku Katowic i Krakowa, stolica Dolnego Śląska zapunktowała dużą dbałością o dobrą jakość powietrza. 2018 rok zapoczątkował dziesięcioletni Wrocławski Program Antysmogowy. Biorąc w nim udział, można uzyskać 12 tys. zł dofinansowania na wymianę starego „kopciucha”. Ponadto liczne przedsięwzięcia miasta zachęcają mieszkańców np. do podłączenia mieszkań do sieci ciepłowniczej, korzystania z komunikacji miejskiej czy wyboru roweru zamiast samochodu (w mieście jest aż 540 km ścieżek rowerowych!).
Należy zaznaczyć, że metropolie dzieliła niewielka różnica punktowa. Większość z nich inwestuje w sprawną komunikację miejską, termomodernizację budynków, a także ekologiczną edukację i system oszczędzania wody.
Aby być na bieżąco z ekologicznymi nowinkami, polub nas również na Facebooku!