Wpływ smogu na zdrowie człowieka
Temat smogu powraca jak bumerang. Nic dziwnego, skoro dotyczy praktycznie każdego z nas i wpływa na wiele sfer życia. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie rodzaje smogu wyróżniamy oraz jaki ma pn wpływ na zdrowie nasze i naszych pociech.
Smog niejedno ma imię
Zacznijmy od pewnej klasyfikacji, dzięki której uświadomimy sobie, że problem złej jakości powietrza dotyka nas przez cały rok, a nie tylko w okresie zimowych, kiedy zanieczyszczenia możemy często zobaczyć gołym okiem. Dlaczego tak się dzieje?
Rozróżniamy dwa rodzaje smogu:
- Klasyczny (inaczej smog kwaśny lub londyński) – występuje głównie od listopada do lutego w umiarkowanej strefie klimatycznej – w regionach, w których domy są ogrzewane przez spalanie węgla.
- Fotochemiczny (smog utleniający) – tworzy się głównie w miesiącach letnich; unosi się zazwyczaj w słoneczne dni, gdy temperatura powietrza jest wysoka (25-35°C), a na ulicach panuje duży ruch. Ten rodzaj smogu obserwowany jest w wielu miastach na całym świecie, jak np. Santiago de Chile, Caracas, Meksyk, Ateny, Pekin, Tokio, Rzym. W Polsce są to m.in. Kraków i Warszawa.
Na podstawie powyższych definicji łatwo stwierdzić, że w Polsce mamy do czynienia z obydwoma rodzajami smogu, co oznacza, że praktycznie przez cały rok wdychamy szkodliwe dla naszego zdrowia substancje.
Toksyczny wdech – konsekwencje
Wiemy doskonale, że zanieczyszczone powietrze jest szkodliwe, ale czy zdajemy sobie sprawę, jakiego rodzaju szkody w organizmie może wyrządzić?
Według źródeł nawet krótkotrwały kontakt ze smogiem może spowodować u zdrowej osoby:
- stany zapalne,
- podrażnienie spojówek, krtani, tchawicy,
- łagodne, przemijające stany zapalne płuc,
- złe samopoczucie i zmęczenie,
- spadek tolerancji wysiłku.
U osób chorujących na astmę czy przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) może dojść do zaostrzenia stanów chorobowych, często ze skutkiem śmiertelnym.
Natomiast wieloletni kontakt z zanieczyszczeniami powietrza może być przyczyną nowotworów złośliwych, takich jak:
- rak płuc,
- rak zatok,
- nowotwory jamy ustnej, gardła, krtani i przełyku,
- rak nerek.
Wpływ zanieczyszczonego powietrza na zdrowie dzieci
Substancje zawarte w smogu bardzo niekorzystnie wpływają także na dzieci. Już w okresie płodowym mogą powodować:
- wady wrodzone,
- pogorszenie się takich parametrów, jak masa, długość ciała, obwód urodzeniowy główki.
Po urodzeniu dziecko osiąga w pierwszych latach:
- gorsze umiejętności poznawcze, językowe i motoryczne,
- ma gorszy potencjał rozwoju intelektualnego.
W przyszłości może osiągać słabsze wyniki w szkole, mieć problemy z koncentracją czy funkcjonowaniem w grupie rówieśników.
Dzieci należą do jednej z grup najbardziej narażonych na negatywne działanie smogu. Dlaczego tak się dzieje?
Między innymi dlatego że ich układ oddechowy jest jeszcze niedojrzały (drogi oddechowe są wąskie i krótkie). Poza tym oddychają szybciej niż dorośli i tym samym wdychają więcej szkodliwych substancji, a dodatkowo wiele maluchów oddycha ustami, więc naturalna ochrona w postaci rzęsek nosa nie może zadziałać. Problemem jest też kumulacja zanieczyszczeń blisko gruntu.
Ciekawostki
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zanieczyszczone powietrze w 30% odpowiada za powstawanie nowotworów.
Czy wiedziałeś, że smog może powodować depresję, niższe poczucie szczęścia, a nawet wpłynąć na niższy poziom IQ przyszłych pokoleń?!
WHO uznaje zanieczyszczenie powietrza za najpoważniejsze zagrożenie środowiskowe dla zdrowia publicznego we współczesnym świecie.
Co mogę zrobić?
Ilość zagrożeń, która kryje się w powietrzu przeraża, a zarazem motywuje do działania. Co możesz zrobić, aby ograniczyć negatywny wpływ zanieczyszczonego powietrza na zdrowie Twoje i Twoich najbliższych? Jest wiele rozwiązań – od maseczek antysmogowych po dbałość o obecność roślin w pomieszczeniach. Zajrzyj tutaj i dowiedz się więcej.
My polecamy rozwiązanie, które sami stosujemy, czyli oczyszczacze powietrza. Skontaktuj się z Regionalnym Kierownikiem Sprzedaży i umów się na bezpłatne testy oczyszczaczy w Twoim domu lub biurze.