Temat smogu powraca jak bumerang. Nic dziwnego, skoro dotyczy praktycznie każdego z nas i wpływa na wiele sfer życia. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie rodzaje smogu wyróżniamy oraz jaki ma pn wpływ na zdrowie nasze i naszych pociech.

Smog niejedno ma imię

Zacznijmy od pewnej klasyfikacji, dzięki której uświadomimy sobie, że problem złej jakości powietrza dotyka nas przez cały rok, a nie tylko w okresie zimowych, kiedy zanieczyszczenia  możemy często zobaczyć gołym okiem. Dlaczego tak się dzieje?

Rozróżniamy dwa rodzaje smogu:

 1. Klasyczny (inaczej smog kwaśny lub londyński) – występuje głównie od listopada do lutego w umiarkowanej strefie klimatycznej – w regionach, w których domy są ogrzewane przez spalanie węgla.
 2. Fotochemiczny (smog utleniający) – tworzy się głównie w miesiącach letnich; unosi się zazwyczaj w słoneczne dni, gdy temperatura powietrza jest wysoka (25-35°C), a na ulicach panuje duży ruch. Ten rodzaj smogu obserwowany jest w wielu miastach na całym świecie, jak np. Santiago de Chile, Caracas, Meksyk, Ateny, Pekin, Tokio, Rzym. W Polsce są to m.in. Kraków i Warszawa.

Na podstawie powyższych definicji łatwo stwierdzić, że w Polsce mamy do czynienia z obydwoma rodzajami smogu, co oznacza, że praktycznie przez cały rok wdychamy szkodliwe dla naszego zdrowia substancje.

 Toksyczny wdech – konsekwencje

Wiemy doskonale, że zanieczyszczone powietrze jest szkodliwe, ale czy zdajemy sobie sprawę, jakiego rodzaju szkody w organizmie może wyrządzić?

Według źródeł nawet krótkotrwały kontakt ze smogiem może spowodować u zdrowej osoby:

 •  stany zapalne,
 •  podrażnienie spojówek, krtani, tchawicy,
 •  łagodne, przemijające stany zapalne płuc,
 •  złe samopoczucie i zmęczenie,
 •  spadek tolerancji wysiłku.

U osób chorujących na astmę czy przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) może dojść do zaostrzenia stanów chorobowych, często ze skutkiem śmiertelnym.

Natomiast wieloletni kontakt z zanieczyszczeniami powietrza może być przyczyną nowotworów złośliwych, takich jak:

 • rak płuc,
 • rak zatok,
 • nowotwory jamy ustnej, gardła, krtani i przełyku,
 • rak nerek.

 

Wpływ zanieczyszczonego powietrza na zdrowie dzieci

Substancje zawarte w smogu bardzo niekorzystnie wpływają także na dzieci. Już w okresie płodowym mogą powodować:

 •  wady wrodzone,
 •  pogorszenie się takich parametrów, jak masa, długość ciała, obwód urodzeniowy główki.

Po urodzeniu dziecko osiąga w pierwszych latach:

 •  gorsze umiejętności poznawcze, językowe i motoryczne,
 •  ma gorszy potencjał rozwoju intelektualnego.

W przyszłości może osiągać słabsze wyniki w szkole, mieć problemy z koncentracją czy funkcjonowaniem w grupie rówieśników.

Dzieci należą do jednej z grup najbardziej narażonych na negatywne działanie smogu. Dlaczego tak się dzieje?

Między innymi dlatego że ich układ oddechowy jest jeszcze niedojrzały (drogi oddechowe są wąskie i krótkie). Poza tym oddychają szybciej niż dorośli i tym samym wdychają więcej szkodliwych substancji, a dodatkowo wiele maluchów oddycha ustami, więc naturalna ochrona w postaci rzęsek nosa nie może zadziałać. Problemem jest też kumulacja zanieczyszczeń blisko gruntu.

 

Ciekawostki

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zanieczyszczone powietrze w 30% odpowiada za powstawanie nowotworów.

Czy wiedziałeś, że smog może powodować depresję, niższe poczucie szczęścia, a nawet wpłynąć na niższy poziom IQ przyszłych pokoleń?!

WHO uznaje zanieczyszczenie powietrza za najpoważniejsze zagrożenie środowiskowe dla zdrowia publicznego we współczesnym świecie.

 

Co mogę zrobić?

Ilość zagrożeń, która kryje się w powietrzu przeraża, a zarazem motywuje do działania. Co możesz zrobić, aby ograniczyć negatywny wpływ zanieczyszczonego powietrza na zdrowie Twoje i Twoich najbliższych? Jest wiele rozwiązań – od maseczek antysmogowych po dbałość o obecność roślin w pomieszczeniach. Zajrzyj tutaj i dowiedz się więcej.

My polecamy rozwiązanie, które sami stosujemy, czyli oczyszczacze powietrza. Skontaktuj się z Regionalnym Kierownikiem Sprzedaży i umów się na bezpłatne testy oczyszczaczy w Twoim domu lub biurze.

Wszelkie prawa zastrzeżone © Ekologiczni.com.pl | Projekt i wykonanie: Getso.pl

Facebook