maszynowe mycie

Czy maszynowe mycie dużych powierzchni jest ekologiczne?

Maszynowe mycie dużych powierzchni jest niewątpliwie wielkim ułatwieniem w sprzątaniu powierzchni, w których można spotkać zabrudzenia w szerokim spektrum, czyli mi.in. w sklepach wielkopowierzchniowych, szkołach, halach sportowych, centrach handlowych, ale też ogólnodostępnych powierzchniach hotelowych. Regularne sprzątanie w tych miejscach jest bardzo ważne ze względu na jeden wspólny charakter tych obiektów: wchodzi do nich bardzo duża liczba osób, a zabrudzenia powstają w różny sposób (od wnoszonego z zewnątrz kurzu, po pozostawione resztki jedzenia).

Jak sprzątać duże powierzchnie?

Maszynowe sprzątanie dużych powierzchni jest zależne kilku czynników. M.in. od przeznaczenia pomieszczeń oraz od materiału powierzchni podłogowej. W inny sposób będzie odbywać się mycie podłóg np. w supermarkecie, niż w hali sportowej czy loggie hotelowym.

Sklepy wielkopowierzchniowe

Duża liczba osób, która wchodzą do supermarketu, zwiększa liczbę potencjalnych zabrudzeń oraz wpływa na sposób ich usuwania. Np. piasek i błoto można usunąć za pomocą miotły lub zamiatarki, ale już zabrudzenia organiczne (tłuste plamy, odchody zwierzęce) będą wymagały połączenia działania urządzeń mechanicznych, czyli maszynowego mycia i preparatu chemicznego, ale doprowadzić powierzchnię do czystości.

Hale sportowe

Z kolei hale sportowe ze względu na specyficzne powierzchnie przeznaczenia obiektu, dedykowane do użytku sportowego: sala gimnastyczna, hala lekkoatletyczna, boisko do koszykówki, sala do szermierki, wymagają zastosowania powtarzalnego, ale jednocześnie bezpiecznego dla powierzchni procesu czyszczenia.

Hotele

Loggie, recepcje, hole hotelowe to miejsca, gdzie występuje każdy rodzaj brudu – piasek, błoto, wilgoć oraz różnego rodzaju plamy. Dodatkowo jest to miejsce, które wymaga szczególnej dbałości ze względu na pierwszy efekt, jaki jest wywierany na gościach. Dlatego tak istotne jest zachowanie czystości i porządku nie tylko w pokojach hotelowych, ale także w miejscach ogólnodostępnych. Sprzątanie tych miejsc powinno być także wykonywane w miarę dyskretnie i szybko za pomocą mopów lub maszyn szorująco-zbierających z odpowiedni padami. Podłogi powinny być także okresowo polerowane lub froterowane oraz gruntownie sprzątane maszynami jednotarczowymi i mocnymi „stripperami” o wysokim pH, następnie zabezpieczenie powierzchni podłogowych powłokami lub impregnatami.

Profesjonalne maszyny i ekologiczne preparaty do sprzątania

W utrzymaniu czystości dużych powierzchni (bez względu na ich przeznaczenie) należy przede wszystkim zwrócić uwagę na preparaty wykorzystywane do sprzątania. Jeżeli tylko można należy stosować koncentraty w połączeniu z dobranym do obiektu systemem dozującym. Zwykłe środki kupowane w supermarketach działają skutecznie, jednak w ich składach znajdziemy wiele substancji chemicznych, które wywołują różnego rodzaju dolegliwości skórne i alergie. Natomiast skoncentrowane preparaty, skuteczną dorównują tradycyjnym środkom, a są znacznie bardziej wydajne i co najważniejsze bezpieczne dla środowiska naturalnego. Przykładowo firma Diversey oferuje linię Room Care z systemem dozowania Divermite przeznaczonym do obiektów posiadających od 15 do 50 jednostek mieszkalnych. Koszt sprzątania jednego pokoju gościnnego to rząd kilkudziesięciu groszy. Dodatkowo do utrzymania czystości należy także używać profesjonalnych urządzeń, narzędzi i maszyn, które ułatwiają i przyśpieszają pracę personelu. Takie profesjonalne maszyny i urządzenia do sprzątania znajdziesz na stronie Higma Service. W zależności od potrzeb możliwy jest zakup lub wynajem maszyn. Firma Higma Service jako Autoryzowany Serwis Techniczny zapewnia także opiekę serwisową urządzeń z katalogu Diversey.

Ekologiczne (i ekonomiczne) sprzątanie

Oczywiście, że możemy to wszystko posprzątać ręcznie. Jednak zamiast zamiatać, szorować, odciskać mop i zbierać brud, możemy też to robić przy pomocy urządzeń, które łączą w sobie dwie najważniejsze funkcje – usuwają zabrudzenia z powierzchni oraz magazynują nieczystości w zbiorniku, nie dopuszczając do ich dalszego rozprowadzania. Dodatkowo wybierając odpowiednie i skoncentrowane preparaty działamy na korzyść środowiska i zdrowia otoczenia.

Tak więc biorąc pod uwagę specyfikę obiektu, rodzaj zabrudzeń, bezpieczeństwo personelu oraz innych osób korzystających z powierzchni, sprzątanie dużych powierzchni przy użyciu maszyn myjących jest nie tylko ekonomiczne, ale także ekologiczne.

Wszelkie prawa zastrzeżone © Ekologiczni.com.pl | Projekt i wykonanie: Getso.pl

Facebook