ekologiczne prepataty

W dzisiejszych czasach, czasach wzmożonego rozwoju gospodarczego, ekologia jest nie tylko trendem, który utrzymuje się wśród grupy osób, wierzących w ekologiczne postulaty. W końcu, jako społeczeństwo globalne, zrozumieliśmy, że ekologiczne rozwiązania są nam potrzebne. Wiemy już, że używając ekologicznych produktów, robimy to nie tylko dla siebie, ale także dla innych i dla środowiska, w którym żyjemy. Kupujemy niepryskaną żywność z ekologicznych upraw, sprawdzamy, czy opakowania nadają się do recyklingu, testujemy biopaliwa. Coraz większą popularność zdobywają także kosmetyki oraz środki czystości, które są produkowane w 100% z naturalnych składników lub posiadające eko-ceryfikaty, potwierdzające brak zagrożenia dla środowiska.

Tradycyjne środki do czyszczenia

Czy wiesz, że używając tradycyjnych środków do czyszczenia, zanieczyszczasz środowisko? Weźmy pod lupę na przykład proszki i płyny do prania. Te produkty często produkowane są na bazie syntetycznych środków petrochemicznych (pochodne ropy naftowej) i bardzo trudno ulegają biodegradacji. Co oznacza, że są bardzo niebezpieczne dla środowiska naturalnego. Co więcej, takie środki nie tylko zanieczyszczają otoczenie, ale także naszą skórę! Skoro więc skład preparatów, z którymi mamy bezpośredni kontakt jest tak niebezpieczny, co znajduje się w innych produktach wykorzystywanych w gospodarstwie domowym? Tą kwestię pozostawiamy Wam do przemyślenia.

Ekologiczne preparaty do sprzątania

Coraz częściej ze względów zdrowotnych, sięgamy po ekologiczne preparaty do sprzątania. Zwykłe środki kupowane w supermarketach działają skutecznie, jednak są tak naładowane chemią, że wywołują różnego rodzaju dolegliwości skórne i alergie. Natomiast skoncentrowane preparaty, produkowane od kilkudziesięciu lat, swoją skuteczną dorównują tradycyjnym środkom, a są znacznie bardziej wydajne i co najważniejsze bezpieczne dla środowiska naturalnego.

Z pewnością zastanawiacie się teraz nad kosztami? Od razu wyjaśnimy tą kwestię. Ze względu pojemność oraz wydajność, ekologiczne środki często wydają się droższe, jednak w rzeczywistości nie kosztują więcej, niż popularne środki chemiczne zapakowane w mniejsze pojemniki.

Wydajność a koszt skoncentrowanych preparatów z systemem dozującym

Jaki jest zatem rzeczywisty koszt sprzątania jednostki mieszkalnej zwykłym środkiem dostępnym na rynku? A jaki profesjonalnym koncentratem?

Przykład

2 płyny do mycia powierzchni łazienkowych:
Preparat X, gotowy do użycia, butelka 750 ml, cena 8 zł
Preparat Y, koncentrat, stężenie roztworu roboczego 10%, butelka 1 litr, cena 50 zł

Po przeliczeniach związanych z ilością roztworu roboczego z 1 litra preparatu Y (10 litrów) obliczeniu kosztów porównywalnej objętości gotowego do użycia preparatu w postaci 10 % roztworu roboczego, cena za butelkę 750 ml wynosi 3,75 zł. Tak więc różnica wynosi 4,25 zł na korzyść pozornie „droższego” preparatu. Jednak aby stale kontrolować stężenie robocze należy używać systemu dozującego, chociaż już powyższe obliczenie pokazują, że oszczędności na środkach chemicznych są tylko pozorne.

„Korzystanie z koncentratów przy odpowiednio dobranych systemach dozujących ma ekonomiczne uzasadnienie i pozwala na kontrolę kosztów. Np. koszt sprzątania jednego pokoju hotelowego powinien oscylować w okolicy kilkudziesięciu groszy” – czytamy w raporcie „Czystość w hotelu” Pawła Jaeschke na stronie e-hotelarz.pl.
„Większość producentów potrafi przedstawić kalkulację, związaną z kosztami sprzątania pokoju hotelowego, opierając się na dedykowanych stężeniach roztworów roboczych i obłożeniu hotelu. Wprowadzenie systemów dozujących w obiekcie i praca na roztworach roboczych ograniczają także potrzeby szkolenia personelu, zmniejszają ryzyko zatrucia pracowników oraz zwiększają bezpieczeństwo gości” – dodaje Jaeschke.

Wybieraj ekologiczne rozwiązania

Zatem odpowiedź na pytanie zawarte w tytule artykułu jest jednoznaczna – używanie skoncentrowanych preparatów w połączeniu z systemem dozującym jest bardzo ekologiczne. Z takiego działania płyną korzyści dla środowiska i dla Twojego zdrowia. Wybierając produkty, które są bezpieczne dla środowiska naturalnego, zmieniasz świat na lepszy i zdrowszy. Poza tym, im więcej świadomych konsumentów, którzy wybierają ekologiczne rozwiązania, tym mniej jest produkowanych produktów z toksycznym składem.

Wszelkie prawa zastrzeżone © Ekologiczni.com.pl | Projekt i wykonanie: Getso.pl

Facebook