Dziś już chyba nikt nie ma wątpliwości – kryzys klimatyczny to nie mit. Świadczą o tym m.in. ostatnie wydarzenia, takie jak pożar tajgi na Syberii czy coraz szybsze topnienie lodowców. A będzie jeszcze gorzej, gdyż od ponad dwóch tygodni płoną lasy Amazonii, które są płucami świata. Co możemy zrobić? Jak zadbać o przyszłość naszą i kolejnych pokoleń?

Kryzys klimatyczny i biznes

Jak uniknąć katastrofy klimatycznej? Budowanie świadomości ekologicznej, zarówno w firmach, jak i wśród osób prywatnych, jest niezbędne w walce o bezpieczną przyszłość ludzkości. Wielu właścicieli firm zastanawia się: „Biznes i ekologia? Jak to połączyć?”. Poniżej zamieszczamy kilka praktycznych pomysłów na działania, które może podjąć Twoje przedsiębiorstwo, by zasługiwało na miano „eko”. Podobne inspiracje znajdziesz także w skróconej wersji na naszej stronie głównej

kryzys klimatyczny

 

  • Segreguj odpady

Śmieci dosłownie zalewają naszą planetę. Jednym z podstawowych zadań ekologicznego biznesu jest umożliwienie pracownikom segregacji odpadów. Dzięki temu działaniu więcej śmieci można poddać recyklingowi. Umieść pojemniki w holu czy recepcji, aby potencjalni partnerzy biznesowi czy klienci od wejścia wiedzieli, że mają do czynienia z ekologiczną firmą. Przypominaj także o zgniataniu opakowań przed wyrzuceniem. Dobrą praktyką jest również umieszczenie w firmie pojemników na zużyte baterie i drobny sprzęt RTV/AGD.

  • Zużywaj mniej wody, papieru i energii elektrycznej

Przypominaj pracownikom o: zakręcaniu kranu, gdy nie używają wody, gaszeniu światła, gdy opuszczają pomieszczenie (możesz też wymienić zwykłe żarówki na LED), a także o tym, by drukowali jedynie to, co niezbędne (wspaniałym wynalazkiem są np. e-faktury ;)).

  • Kontroluj zużycie środków higienicznych

Czy wiesz, że do prawidłowego umycia rąk wystarczy tylko jedna doza mydła i dwa odcinki ręcznika papierowego? Przypominaj o tym w firmie. Ponadto wybieraj produkty producentów, którzy mają na względzie kwestie środowiskowe.

  • Zachęcaj do carpoolingu

Carpooling to nic innego jak wspólne przejazdy do pracy, które, oprócz ulgi dla środowiska, przynoszą także oszczędności finansów.

  • Inspiruj do działania

Społeczna odpowiedzialność biznesu to także wpływ na najbliższe otoczenie firmy oraz lokalną społeczność. Daj dobry przykład sąsiedztwu, organizuj eko-wydarzenia, jak np. wspólne sprzątanie pobliskiego lasu czy dzielnicy. Przypominaj, że ekologia powinna być bardzo ważnym elementem codziennego funkcjonowania.

kryzys klimatyczny

 

Dołącz do EKOlogicznych w biznesie!

Jeśli chcesz prowadzić ekologiczny biznes i mieć realny wpływ na kondycję naszej planety, kliknij tutaj i dołącz do programu EKOlogiczni w biznesie. Aby być na bieżąco, polub nas również na Facebooku, gdzie udostępniamy wartościowe i inspirujące treści.

Wszelkie prawa zastrzeżone © Ekologiczni.com.pl | Projekt i wykonanie: Getso.pl

Facebook