Choć zewsząd dochodzą głosy inspirujące do zmiany zachowań szkodliwych dla środowiska, to ciężko nam zrezygnować z wielu z nich. I tak wciąż używamy toreb jednorazowych, słomek do napojów czy sztućców wykonanych z plastiku. Podobnie jest z komunikacją. Znasz widok miasta zakorkowanego przez samochody? I każdym z nich najczęściej przemieszcza się jedna osoba? 22 września obchodziliśmy Światowy Dzień Bez Samochodu, dlatego dzisiaj chcemy pokazać Ci, że ekologiczny transport jest w zasięgu ręki.

Po pierwsze – wybierz ruch!

ekologiczny transport

Wybierz ruch i zachęcaj do niego swoich pracowników. Przede wszystkim jest to gwarant dobrego samopoczucia, więc oprócz dbałości o środowisko, wykazujesz również troskę o zdrowie swoje i zespołu. 30 minut spaceru lub jazdy na rowerze jeszcze nikomu nie wyszło na niekorzyść, dlatego jeżeli jesteś w stanie dojść do pracy lub dojechać na rowerze, wybierz tę opcję zamiast odpalania silnika. Oszczędzasz pieniądze, niejednokrotnie czas (ach, te korki…), a także masz realny wpływ na kondycję planety i swoją własną.

 

Ekologiczny transport i komunikacja miejska

Warto pamiętać o tym, że pociąg czy autobus i tak pojedzie – z nami w środku lub bez nas. Oczywiście nie zawsze jesteśmy w stanie dotrzeć do miejsca pracy rowerem czy piechotą. Jednak istnieją alternatywne środki transportu dla samochodów, a chodzi tu np. o komunikację miejską. Często nasz wybór podyktowany jest wygodą, a nie rzeczywista potrzebą. Dlatego też gorąco zachęcamy wszystkie osoby, które mogą wybrać autobus, tramwaj czy pociąg, aby zostawiły auto w garażu. Komunikacja publiczna ma oczywiście swoje plusy i minusy, ale dla własnego dobra skupmy się tylko na zaletach. Pamiętaj, za kierownicą nie poczytasz książki, ani nie obejrzysz ulubionego podcastu. 😉

ekologiczny transport

 

Zgarnij po drodze kolegę, czyli carpooling w firmie

Carpooling to termin pochodzący z języka angielskiego, który można przetłumaczyć bezpośrednio jako „wypełnij auto”. To doskonała alternatywa dla komunikacji miejskiej lub własnego samochodu. Zalet takiego rozwiązania jest wiele – przez wspólne przejazdy m.in. zmniejszamy zanieczyszczenie powietrza, hałas komunikacyjny oraz koszty transportu. Pracodawca, który promuje taki rodzaj komunikacji, zyskuje nie tylko wizerunkowo (dba o środowisko i portfele pracowników). Ma również wpływ na zmniejszenie wydatków miasta na parkingi i remonty dróg. Ponadto nie musi się martwić rozbudową parkingu pod firmą, a jego pracownicy mają szansę pogłębić relacje i zmniejszyć stres związany, np. z  opóźnieniem pociągu.

ekologiczny transport

 

Ekologiczna flota w firmie

Jeżeli Twoi pracownicy na co dzień muszą przemieszczać się samochodami służbowymi, warto dowiedzieć się co nieco na temat ekologicznych rozwiązań w obszarze firmowej floty. Wybór odpowiednich pojazdów czy szkolenia zespołu z ekologicznej jazdy na pewno wpłyną na ograniczenie produkcji śladu węglowego, która wynika z działalności Twojej firmy. Inspirację do prowadzenia biznesu społecznie odpowiedzialnego znajdziesz tutaj.

Aby być na bieżąco z naszymi działaniami, polub nas na Facebooku!

Wszelkie prawa zastrzeżone © Ekologiczni.com.pl | Projekt i wykonanie: Getso.pl

Facebook