Bateria, czyli nasz technologiczny towarzysz życia
Czym właściwie są baterie?
Mało kto wie i pamięta, że 18 lutego obchodzimy Dzień Baterii. Czym właściwe są baterie? Według definicji baterie alkaiczne to ogniwa galwaniczne jednorazowego użytku (bez możliwości naładowania), w których w charakterze elektrolitu zastosowano roztwory alkaiczne (zasadowe). Pewnie niewiele zapamiętamy z tego zdania, więc skupmy się na tym, co powinien wiedzieć użytkownik baterii, któremu nie zależy na szczegółowej i trudnej definicji? Otóż to, że baterie są źródłem prądu stałego i znajdują zastosowanie w wielu urządzeniach codziennego użytku (aparaty fotograficzne, latarki, golarki, urządzenia audio itd.). Oprócz tego, z troski o własne zdrowie i środowisko, warto wiedzieć, co wchodzi w skład baterii.
Metale ciężkie a baterie jednorazowego użytku
Czy wiedziałeś, że baterie zawierają metale ciężkie, niebezpieczne dla zdrowia oraz środowiska. Należą do nich:
- ołów – to pierwiastek trujący, praktycznie niezniszczalny; u ludzi powoduje uszkodzenie wszystkich komórek i narządów; ma negatywny wpływ na organizmy żywe, rozwój roślin czy procesy, które zachodzą w środowisku wodnym,
- rtęć – silnie trujący związek; zatruwa organizmy żywe i bywa przyczyną masowych skażeń środowiska; u ludzi bardzo szkodliwie wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, nerki, kości,
- kadm – bardzo toksyczny pierwiastek; główne miejsca magazynowania u człowieka to wątroba, trzustka, jelita, nerki, gruczoły i płuca,
Oprócz tego zawierają szkodliwe:
- nikiel – może przyczynić się do rozwoju komórek nowotworowych, uszkadza błony śluzowe, powoduje zmiany w układzie kostnym;
- lit – może powodować obrzęk płuc oraz uszkodzenia skóry i układów: sercowo-naczyniowego, pokarmowego, nerwowego.
Zużyte baterie, czyli odpady niebezpieczne
Czy wiedziałeś, że istnieje aż sześć rodzajów baterii, a każde z nich mają inny skład? W Polsce zużywamy ok. 300 mln jednorazowych baterii, które zawierają wyżej wymienione szkodliwe substancje i metale ciężkie, a te niestety nie ulegają neutralizacji czy redukcji. Największym zagrożeniem jest uwalnianie się wspomnianych substancji ze zużytych baterii oraz przedostawanie do środowiska i organizmów żywych.
Wszystko to sprawia, że zużyte baterie należą do grupy odpadów niebezpiecznych i wymagają specjalnego traktowania. Przede wszystkim należy pamiętać, że nie mogą być one wyrzucane z innymi odpadami na śmieci, a ich przedostawanie się do środowiska spowoduje duże zakłócenia procesie samooczyszczania wód i gleb.
Baterie – recykling
Zastanawiałeś się kiedyś, jak może wyglądać recykling przedmiotów codziennego użytku, które zawierają silnie trujące i szkodliwe pierwiastki oraz związki? W przypadku zużytych baterii to złożone postępowanie, obejmujące kilka etapów. Opiszemy je w telegraficznym skrócie, który da nam pewien obraz zjawiska.
Po pierwsze przeprowadzana jest obróbka mechaniczna – w trakcie tego etapu bateria zostaje podzielona na konkretne frakcje, które wyznacza się w oparciu o właściwości fizyczne. Następnie ma miejsce wytapianie poszczególnych metali, których będzie można ponownie użyć, np. w przemyśle. Na tym etapie angażowane są różne procesy, takie jak pirometalurgia czy hydrometalurgia.
Baterie – utylizacja
Jednak te złożone procesy mogą mieć miejsce tylko wtedy, gdy zużyte baterie są odpowiednio składowane i utylizowane. Przed oddaniem ich do odpowiedniego punktu, należy zachować odpowiednie warunki przechowywania (suche, zacienionym miejscu, temperatura pokojowa, nie należy ich otwierać ani łamać), jednak bardzo ważna jest regularna utylizacja.
Gdzie można zostawić zużyte baterie?
- Według ustawy każda gmina powinna mieć swój Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), gdzie każdy może zostawić zużyte baterie.
- W szkołach, urzędach czy instytucjach bardzo często można znaleźć specjalne pojemniki na zużyte baterie. Jest to wyznacznik każdej firmy, która pragnie wprowadzać ekologiczne rozwiązania do swojej działalności. Ponadto firmy i instytucje większą ilość zużytych baterii mogą oddawać przy przekazywaniu elektroodpadów.
Interesuje Cię temat segregacji odpadów? Chciałbyś wprowadzić tę praktykę do swojej firmy?
Więcej na temat segregacji odpadów w tym artykule.
Zapraszamy również do bezpłatnego udziału w programie EKOlogiczni w biznesie – szczegóły znajdziesz tutaj.