Detergenty – korzystamy z nich na co dzień. Jednak czy zastanawiamy się nad tym, jaki jest wpływ detergentów na zdrowie i środowisko naturalne? A okazuje się, że nie należy lekceważyć tej kwestii i przemyśleć, czy miejsce dotychczas używanej chemii mogłyby zająć bardziej ekologiczne produkty.

Czym są detergenty?

Zacznijmy od tego, czym tak naprawdę są detergenty. Otóż z łaciny detergentis oznacza tyle, co „czyszczący”. Są to więc związki chemiczne, które stanowią aktywny element różnego rodzaju środków do mycia i czyszczenia. Detergentem jest np. mydło, które zmniejsza napięcie powierzchniowe wody. Obecnie jest ono raczej używane do mycia ciała, a nie sprzątania. Do produkcji środków czyszczących używa się produktów syntetycznych, które tak jak mydła, składają się z części hydrofilowej i hydrofobowej. Każda z nich jest niezwykle istotna dla skutecznego czyszczenia.

Co warte uwagi, często jako detergenty określamy potocznie wszelkie środki czyszczące, które tak naprawdę mają detergent w swoim składzie. Takie związki są zawarte, np. w proszkach do prania, płynach do mycia różnego rodzaju powierzchni, produktach do czyszczenia i dezynfekcji sanitariatów itd. Najważniejsze zadanie detergentów to czyszczenie, ale również wybielanie, nabłyszczanie czy działanie antystatyczne.

wpływ detergentów na zdrowie

Wpływ detergentów na zdrowie

Na początku warto zaznaczyć, że negatywny wpływ detergentów na zdrowie najczęściej wynika z niewłaściwego ich użytkowania. Druga możliwość to długotrwała ekspozycja na ich działanie. Dzieje się tak w przypadku osób pracujących zawodowo przy użyciu takich środków. Dlatego też, jeśli prowadzisz firmę sprzątającą lub zatrudniasz w swojej działalności osoby odpowiedzialne za czystość, ten artykuł jest skierowany szczególnie do Ciebie. Dlaczego zatem detergenty mogą mieć zły wpływ na zdrowie Twoich pracowników?

Jednymi z najbardziej niebezpiecznych składników środków do sprzątania są np. fosforany, triklosan, związki chemiczne chloru czy też niektóre z substancji zapachowych. Szkodliwe substancje mogą dostać się do organizmu człowieka poprzez kontakt ze skórą, oczami czy też przez drogi oddechowe. Dotyczy to szczególnie silnie żrących preparatów do czyszczenia sanitariatów, ale również innych płynów myjących czy aerozoli. Częste objawy szkodliwego wpływu detergentów to kaszel, kichanie, alergie skórne i bóle głowy. Objawy te mogą ustąpić po zaprzestaniu stosowania danego środka. Jednak toksyczne substancje przy długotrwałej ekspozycji mogą powodować m.in. nowotwory, zaburzenia hormonalne i problemy z płodnością. Według badań naukowców z Uniwersytetu w Bergen, bardzo częste używanie chemicznych środków czyszczących może być równie szkodliwe, co palenie 20 papierosów na dobę!

Wpływ detergentów na środowisko naturalne

wpływ detergentów na środowisko naturalne

Jak zapewne się domyślasz, detergenty mogą mieć również szkodliwy wpływ na środowisko naturalne. Na początku warto poruszyć kwestię dość oczywistą, czyli plastikowe opakowania środków czyszczących. Przy wyborze preparatów zwróć uwagę na to, czy butelki zostały wykonane z materiałów możliwe najmniej szkodliwych dla natury. Czy da się je poddać recyklingowi.

Druga kwestia to zanieczyszczanie środowiska toksycznymi substancjami. Szczególnie uciążliwe są dodawane do produktów fosforany. Dlaczego? Ponieważ poprzez ścieki dostają się one do wód i powodują ich eutrofizację („zakwitanie” wody). Dlatego warto wybierać produkty przyjazne środowisku, które pozwolą na równie efektywne sprzątanie, co w przypadku środków szkodliwych. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj.

Jeśli chcesz prowadzić ekologiczny biznes i szukasz inspiracji, zapisz się do naszego programu. Udział w EKOlogicznych w biznesie jest bezpłatny!

Wszelkie prawa zastrzeżone © Ekologiczni.com.pl | Projekt i wykonanie: Getso.pl

Facebook