świadomość ekologiczna pracownikówOchrona przyrody jest bardzo ważna przede wszystkim dla człowieka. Bez troski o nią nasze środowisko może ulegać stopniowo degradacji, co ostatecznie może prowadzić do problemów z uzyskaniem dobrej jakości pożywienia i wody. A więc elementów, które są nam do życia niezbędne.

Świadomość ekologiczna – zachowajmy równowagę

Dążenie do zachowania równowagi jest jedną z najważniejszych kwestii w kształtowaniu świadomości ekologicznej. Dzięki coraz szerzej zakrojonym akcjom, a także promowaniu szeroko pojętego ekologicznego stylu życia, idzie nam w tym względzie coraz lepiej. Coraz bardziej zdajemy sobie sprawę, że nasze działania mają wpływ na środowisko naturalne. Mogą je budować i wspierać, ale również powodować jego degradację i niszczenie.

Często dzieje się tak, że podejmowane przez ludzi czynności mogą mieć niezamierzone skutki i być groźne dla środowiska, w którym żyjemy. Zauważamy, że nasz planeta ma skończone granice, co sprawia, że kroki stawiane przez nas w zamyśle rozwoju technologicznego powinny być rozważne i zgodne z tym co naturalne – nie możemy zakłócać jej biologicznego rytmu. Chęć podjęcia działań ekologicznych daje perspektywy dla prowadzenia i rozwoju działań proekologicznych. Gdyż ciągle w tym temacie wiemy i robimy niewystarczająco.

Edukacja ekologiczna – podstawowe narzędzie w rozwoju świadomości ekologicznej

Jednym z podstawowych narzędzi w rozwoju świadomości ekologicznej jest edukacja ekologiczna. Dzięki niej możemy kształcić i wychowywać społeczeństwo w duchu poszanowania dla środowiska naturalnego – naszego środowiska. Konieczne jest również ujęcie ochrony w kontekście nie tyle co globalnym, ale przede wszystkim lokalnym. To troska o nasze otoczenie powinna zajmować pierwsze miejsce, gdyż od jego jakości zależeć będzie nie tylko nasze zdrowie i życie, ale również przyszłych pokoleń, które pojawią się w tym miejscu po nas.

Kogo kształcić?

Edukacja ekologiczna jest zarówno istotna w kształceniu dzieci, jak i dorosłych. Coraz więcej przedsiębiorców wdraża do swoich firm rozwiązania ekologiczne z myślą nie tylko o ochronie przyrody, ale również ochronie własnego portfela. Oprócz szeregu dotacji, jakich możemy się spodziewać decydując się na rozwiązania ekologiczne, większa świadomość ekologiczna oraz związane z nią działania sprawią, że nasze firmy będą zwyczajnie bardziej ekonomiczne.

Dekalog ekologicznych zachowań w firmach i instytucjach

 • Korzystając z wody, kontroluj jej przepływ i zakręcaj kran, gdy nie ma potrzeby korzystania z wody.
 • Wyrzucając śmieci, segreguj je używając kolorowych worków.
 • Zmieniając żarówki, wymień je na żarówki energooszczędne.
 • Korzystając z poczty elektronicznej, ogranicz drukowanie wiadomości tylko do niezbędnych ilości.
 • Wyrzucając puste opakowania, zgniataj je uprzednio i odkręcaj nakrętki z butelek.
 • Wychodząc z biura lub innego pomieszczenia, w którym przebywasz, wyłączaj światło i urządzenia elektroniczne na czas nieobecności.
 • Wykonując prace czystościowe, używaj produktów oznakowanych symbolami ekologicznymi np. „Ecolabel”.
 • Myjąc ręce używaj jednej dozy mydła z dozownika oraz zaopatrz łazienkę w mydło i dozownik, który pozwoli na dozowanie minimalnej ilości mydła potrzebnej do umycia dłoni.
 • Wycierając ręce używaj nie więcej niż dwóch odcinków ręcznika papierowego i zaopatrz łazienkę w dozownik i ręcznik papierowy, którego jeden odcinek wystarczy na optymalne wytarcie dłoni.
 • Wchodząc do firmy, korzystaj z mat wejściowych oraz połóż na zewnątrz i wewnątrz wejścia firmowego maty podłogowe.

Jeśli chcesz:

 • podnieść świadomość ekologiczną pracowników;
 • poprawić bezpieczeństwo pracy;
 • zredukować opłaty za gospodarcze korzystanie ze środowiska;
 • poprawić wizerunek firmy z uwagi na kompleksowe podejście do zagadnień środowiskowych świadczących o dobrym zarządzaniu.

Zachęcamy do udziału w naszym programie

Świadomość ekologiczna jest zatem istotna z punktu widzenia zdrowotnego, ale również ekonomicznego. Co może przekonać do działań proekologicznych także tych, do których nie przemawiają inne argumenty.

Wszelkie prawa zastrzeżone © Ekologiczni.com.pl | Projekt i wykonanie: Getso.pl

Facebook