pokój dla alergikaWłaściwie urządzony pokój dla alergika może znacząco poprawić komfort przebywania w nim. Wbrew pozorom prawidłowe urządzenie takiego pokoju nie różni się jakoś szczególnie od urządzenia pokoju dla osób bez skłonności do alergii. Zatem nawet osoby bez problemu alergicznego mogą skorzystać z poniższych rad, dzięki którym łatwiej im będzie zachować higienę w pokoju. Z naszego artykułu dowiecie się także, jak przygotować pokoje hotelowe dla alergika i czy wydzielenie takiej strefy w ogóle ma sens!?

Zadbaj o powietrze

Niezależnie od tego, jak bardzo przyłożymy się do poszczególnych elementów pokoju, zawsze problemem pozostanie powietrze, które łatwo transportuje niepożądane składniki, dokuczając tym samym osobom znajdujących się wokół. To dlatego należy zaopatrzyć się w dobrej jakości oczyszczacz powietrza. W dzisiejszych czasach zresztą, kiedy regularnie słyszymy o problemach ze smogiem, taki oczyszczacz powinien znajdować się na wyposażeniu w praktycznie każdym domu. Te bardziej zaawansowane samoczynnie mierzą jakość powietrza znajdującego się w pomieszczeniu i w zależności od niej odpowiednio dobierają moc i czas pracy. Pamiętajmy jednak, żeby co jakiś czas wietrzyć pokój, po czym zadbać o zminimalizowanie, właśnie dzięki oczyszczaczowi powietrza, liczby pyłków i innych zanieczyszczeń, które właśnie wpadły do mieszkania z zewnątrz.

Właściwe łóżko i pościel

To drugi z najważniejszych elementów, gdyż w łóżku spędzamy połowę życia, a patrząc na czas przebywania w pokoju, to zapewne jego większość będziemy właśnie spędzać właśnie w łóżku. Ważny jest więc właściwy dobór pościeli, materaca i innych elementów, które otaczają nas podczas snu. Dobrym punktem wyjścia będzie upewnienie się, czy wybraliśmy antybakteryjne materiały. Pamiętajmy też, by często prać i zmieniać pościel. Jeżeli nasze okna wyposażone są w firany lub zasłony, to zdecydowanie lepiej będzie zastąpić je na przykład żaluzjami.

Pokoje hotelowe dla alergików

W hotelach i pensjonatach najlepiej jest wydzielić osobne piętro lub część budynku, gdzie szczególnie dba się o całkowitą eliminację pyłków, roztoczy i alergenów oraz wprowadza się zakaz palenia i zakaz przebywania zwierząt. W wydzielonych pomieszczeniach można przygotować także specjalny system wentylacji oraz jonizatory powietrza.

Zastosowanie rozwiązań przyjaznych dla alergików może przyczynić się do realizacji strategii społecznej odpowiedzialności biznesu, optymalizacji kosztów np. utrzymania czystości oraz wzmocnienia wizerunku na tle konkurencji.

Jak przygotować pokój dla alergika w hotelu?

Pokój przyjazny dla alergika powinien być:

  • wykończony z zastosowaniem antyalergicznych materiałów budowlanych
  • wyposażony w oczyszczacz powietrza, by zapewnić gościom powietrze wolne od smogu i alergenów
  • oraz materac z antyalergiczną nakładką oraz pościel antyalergiczna
  • wolny od miejsc, w których gromadzą się kurz i roztocza (dekoracje, sztuczne kwiaty, zasłony i długie firany, a także dywany i wykładziny)

Właściwe sprzątanie pomieszczenia

Choć sprzątanie kojarzy się z czystością, to nieumiejętne sprzątanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dobrym przykładem jest kwestia odkurzacza, gdyż jeśli wybierzemy zwykły model, to możemy nieświadomie rozsiewać alergeny, zamiast je zbierać. Dlatego zdecydowanie szukajmy odkurzaczy zawierających wysokowydajne filtry HEPA, pamiętajmy też, by zmieniać je zgodnie z zaleceniami producenta lub nawet częściej. Aby ograniczyć kurz, który nieuchronnie zbiera się na meblach, korzystajmy z płynu antystatycznego lub specjalnych ściereczek, w miarę możliwości ograniczymy też ilość przedmiotów o nieregularnych kształtach, których budowa utrudnia właściwe pozbycie się kurzu. Wybierając środki czyszczące, które będziemy wykorzystywali do sprzątania, szukajmy takich, które są przyjazne alergikom. Czasem będą miały mniej atrakcyjny zapach, prawie zawsze jednak będzie można liczyć na zdecydowanie bardziej bezpieczny skład – zarówno dla alergika, jak i dla środowiska.

Przy sprzątaniu pokojów hotelowych bardzo ważne jest zwiększenie częstotliwości sprzątania przy użyciu chemii profesjonalnej, skutecznej i ekologicznej. Warto także zadbać, aby produkty były bezpieczne dla środowiska, osób sprzątających i użytkownika końcowego.

Gdy już przyzwyczaimy się do nowych zasad dbania o pokój, wszystkie powyższe czynności będziemy wykonywać niejako automatycznie, a na naszych działaniach skorzystają wszyscy mieszkańcy – tym bardziej warto przyłożyć się do właściwego urządzenia pokoju, gdyż później będzie już tylko łatwiej.

Wszelkie prawa zastrzeżone © Ekologiczni.com.pl | Projekt i wykonanie: Getso.pl

Facebook