jak walczyć ze smogiem

Coraz większe zanieczyszczenie powietrza odbija się niekorzystnie nie tylko na środowisku, ale także na naszym zdrowiu. W niektórych miastach nie można nawet otworzyć okna, gdyż świat spowija czarny, trujący dym. Jak zatem walczyć ze smogiem?

Oczyszczacze powietrza

Gdy za oknem krajobraz wręcz przysłonięty jest mgłą utworzoną przez smog i nie ma możliwości wpuszczenia do mieszkania świeżego powietrza, idealnym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w dobrej jakości i wydajny oczyszczacz powietrza. Oferta rynkowa jest bardzo bogata i różnorodna, jeśli chodzi o zakup tego typu urządzeń, dzięki czemu można dostosować je do swoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Bardzo ważne jest to, aby zwrócić uwagę na opcję przeciwsmogową. Urządzenie musi być wyposażone zarówno w filtr HEPA, jak i filtr węglowy, a jego wydajność dostosowana do przestrzeni, która ma być filtrowana. Takie oczyszczacze powinny znaleźć się także w przedszkolach i żłobkach. Ponieważ, jak wynika z raportu Polskie przedszkola w smogu, około tysiąca przedszkoli zlokalizowanych jest w bardzo zanieczyszczonych obszarach, że oddychanie w nich powietrzem zewnętrznym wiąże się ze wzrostem ryzyka zakażenia dolnych dróg oddechowych o co najmniej 25%.

Maseczki antysmogowe

W Japonii normalnym zjawiskiem na co dzień jest noszenie masek antysmogowych, co w Polsce nadal jest to rzadką praktyką, a problem smogu bagatelizowany. Warto jednak zadbać o swoje zdrowie, inwestując w taką maseczkę. Obecnie maski przeciwsmogowe są powszechnie dostępne także w Polsce, a różnią się one filtrami, żywotnością i rozmiarem. Bez trudu można nawet znaleźć maski o ciekawym designie. Powstały również maski przeznaczone dla sportowców – rowerzystów czy biegaczy.  Uprawiając sport tempo metabolizmu oraz oddech przyspieszają, wzrasta wentylacja oraz organizm człowieka przyswaja większe dawki niebezpiecznych związków znajdujących się w powietrzu. Dodatkowo np. podczas biegu niejednokrotnie oddycha się jednak przez usta, co zmniejsza szansę na ochronę organizmu. Szkodliwe cząstki wnikają do wnętrza również przez skórę, uszkadzają delikatne tkanki układu oddechowego i krążenia, niejednokrotnie wywołując stan zapalny, a także ucisk w klatce piersiowej, świszczący oddech, kaszel czy uczucie pieczenia w gardle i płucach.

Więcej roślin

Drzewa i rośliny mają ogromny wpływ na czystość powietrza. Warto zatem otaczać się większą ilością zieleni, która rozprawi się z dwutlenkiem węgla i stworzy naturalną barierę przed zanieczyszczeniami powietrza. Rośliny działają jak naturalne filtry dezaktywując wiele niewidocznych gołym okiem zanieczyszczeń i toksyn. Dodatkowo rośliny doniczkowe niwelują w pewnym stopniu niekorzystne działanie drobnoustrojów i alergenów. Wśród najbardziej dobroczynnych roślin często znajdują się palmy i paprocie. Warto zadbać, żeby znalazły się w zamkniętych pomieszczeniach i biurach, w których spędzamy większość dnia.

Zmiana środka transportu

Nie jest żadną tajemnicą, że spaliny przyczyniają w dużym stopniu do zanieczyszczenia środowiska, w którym żyjemy. Można jednak przyczynić się do redukcji emisji spalin do atmosfery i jednocześnie zaoszczędzić pieniądze na paliwie. Jeśli tylko mamy taką możliwość, warto skorzystać z komunikacji miejskiej, a podczas sprzyjającej pogody przesiąść się po prostu na rower. Będzie to korzystne nie tylko dla środowiska, ale także dla naszego zdrowia.

Postaw na zieloną energię!

Prawda jest taka, że w Polsce nadal większość energii pochodzi z elektrowni węglowych, czyli z nieodnawialnych źródeł, które zresztą są coraz bardziej na wyczerpaniu. Naszą przyszłością jest instalacja pomp ciepła i paneli fotowoltaicznych. Jest to rozwiązanie zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne. Oczywiście nadal nie brakuje gospodarstw domowych, gdzie pali się w piecach grzewczych zwykłymi śmieciami, co wpływa negatywnie na środowisko naturalne i sprzyja powstawaniu jeszcze większej ilości smogu. Natomiast pompy ciepła i panele słoneczne nie wytwarzają żadnych szkodliwych związków do atmosfery. Ponadto można liczyć na znaczne oszczędności i niezależność energetyczną.

Podsumowując, problem smogu w Polsce jest coraz poważniejszy, dlatego też każdy z nas powinien powziąć odpowiednie kroki w walce z nim. Obecnie mamy sporo możliwości i jeśli rzeczywiście zależy nam na zdrowiu, warto zainteresować się tym tematem.

Wszelkie prawa zastrzeżone © Ekologiczni.com.pl | Projekt i wykonanie: Getso.pl

Facebook