Dziś obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska! W związku z tym w poniższym wpisie podejmujemy temat jednego z odnawialnych źródeł energii, jakim jest fotowoltaika. Ma ona zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników, jednak nie ma wątpliwości, że z czasem będziemy musieli zmienić sposób myślenia o pozyskiwaniu energii. Dlaczego? 

Fptpwoltaika

Odnawialne i nieodnawialne źródła energii

Zacznijmy od tego, czym są odnawialne źródła energii. Należą do nich m.in. wiatr, opady, pływy morskie, geotermia, fale morskie czy też promieniowanie słoneczne. Zasób tych źródeł odnawia się w krótkim czasie i są one przeciwieństwem nieodnawialnych źródeł energii (paliwa kopalne). 

Argumentów przemawiających za odnawialnymi źródłami energii jest co najmniej kilka. Zacznijmy od tego, że spalanie paliw kopalnych, stanowiących główne źródło energii na świecie, generuje bardzo istotne problemy. Należą do nich m.in. globalne ocieplenie, zanieczyszczenie środowiska czy wyczerpywanie źródeł nieodnawialnych.

Fotowoltaika

Fotowoltaika – dlaczego warto?

Zastanawiasz się na czym polega i do czego jest wykorzystywana fotowoltaika? Jest to obszar nauki i techniki, którego działania koncentrują się wokół przetwarzania światła słonecznego na energię elektryczną. Dzieje się to przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. Co ciekawe, pojedyncze ogniwo fotowoltaiczne może wytworzyć prąd o mocy 1-6,97 W! Ogniwa fotowoltaiczne są stosowane np. w technice kosmicznej, do zasilania samodzielnych urządzeń (np. sygnalizacja drogowa), mają zastosowanie także w elektronice użytkowej, automatyce przemysłowej i wielu innych.

Ale dlaczego właściwie warto pochylić się nad tego rodzaju rozwiązaniem i zainwestować w energię pozyskiwaną ze źródeł odnawialnych? Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety fotowoltaiki:

  • masz wkład w ratowanie środowiska naturalnego przed katastrofą ekologiczną – nie podnosi poziomu zanieczyszczenia powietrza, nie wytwarza szkodliwych substancji, nie generuje hałasu, ma znikomy wpływ na florę i faunę najbliższego otoczenia,
  • oszczędzasz czas – nie trzeba nic dokładać, dosypywać, uzupełniać itd.,
  • jesteś niezależny energetycznie – pod względem cen, dostaw czy zasilania,
  • oszczędzasz pieniądze – panele fotowoltaiczne mają określoną żywotność na ok. 30 lat, a środki zainwestowane w instalację zwracają się dużo szybciej. Oznacza to, że po tym okresie masz dostęp do zupełnie darmowej energii!
  • lubi się z biznesem – bardzo wiele firm generuje największe zużycie energii w godzinach, w których operuje także słońce. Stwarza to możliwość wykorzystywania przez firmy produkowanej energii na bieżąco.

Fotowoltaika

 

Wszelkie prawa zastrzeżone © Ekologiczni.com.pl | Projekt i wykonanie: Getso.pl

Facebook