FSC – co to takiego?

Sam skrót FSC to z języka angielskiego Forest Stewardship Council, czyli Rada ds. Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej. Jest to międzynarodowa organizacja not-for-profit i jednocześnie członek ISEAL – globalnego stowarzyszenia systemów norm społecznych i środowiskowych. Czym w takim razie jest certyfikat FSC?

Certyfikat, oparty o Zasady, Kryteria i Wskaźniki Dobrej Gospodarki Leśnej, nadaje wyżej wspomniana Rada FSC. Przyznaje się go drzewnym produktom leśnym, takim jak meble, pokrycia podłogowe, drzwi, okna, papier czy instrumenty muzyczne. Ponadto mogą go otrzymać także bezdrzewne produkty pochodzenia leśnego, np. syrop klonowy czy kauczuk.

Czym są Zasady, Kryteria i Wskaźniki Dobrej Gospodarki Leśnej? To dokument standardów, opracowany w 1994 roku, w oparciu o wiedzę i doświadczenie ekologów i pokoleń leśników – zarówno teoretyków, jak i praktyków. Podczas opracowywania dokumentu, Rada FSC, oprócz tych elementów brała pod uwagę także zdobycze współczesnej edukacji i sposób funkcjonowania gospodarki leśnej.

Certyfikat FSC

Wyróżnia się trzy systemy kontroli oświadczeń FSC. Oto one:
1. System transferowy – materiał FSC musi być wyraźnie oddzielony od materiału bez certyfikatu w całym procesie produkcji i sprzedaży. To najprostszy sposób, by zachować czystość łańcucha dostaw.
2. System procentowy – możliwe jest mieszanie materiału niecertyfikowanego z certyfikowanym, z zastrzeżeniem, że procentowy wkład materiału FSC musi być podany na etykiecie. To dobra opcja, np. dla producentów mebli.
3. System kredytowy – należy obliczyć ilość materiału wejściowego FSC na rachunku kredytowym i zastosować oświadczenia kredytowe, w ilości nie przekraczającej dostępnego kredytu. Ten system zwykle stosują pierwotni i wtórni przetwórcy, operujący niedużą ilością materiału certyfikowanego.

certyfikat FSC
Certyfikat FSC mogą otrzymać np. instrumenty muzyczne.

Jak uzyskać certyfikat FSC? 3 kroki

Jeżeli działalność Twojej firmy dotyczy któregoś z wyżej wspomnianych obszarów, warto zastanowić się nad uzyskaniem ekologicznych certyfikatów. Wbrew pozorom wielu klientów zwraca uwagę na ten aspekt, który do niedawna mógł wydawać się mało istotnym szczegółem. Szczególnie w wypadku, gdy nie było ustanowionych norm i przepisów w danym obszarze działalności. Jednak, obserwując zmiany klimatyczne, które zachodzą w niezwykłym tempie, łatwo stwierdzić, że prawdopodobnie już niedługo każda firma będzie musiała postarać się o skuteczne ograniczenie wpływu swojej działalności na środowisko naturalne.

Jeśli chcesz, aby na Twoich produktach znalazło się logo FSC, musisz podjąć następujące kroki:

  1. Kontakt z akredytowaną jednostką certyfikującą.
  2. Przeprowadzenie audyt.
  3. Uzyskanie certyfikatu.

Więcej informacji na temat ścieżki i działań niezbędnych certyfikacji znajdziesz TUTAJ.

Jeśli chcesz, aby działalność Twojej firmy stała się bardziej ekologiczna, zapraszamy do bezpłatnej rejestracji w programie EKOlogiczni w biznesie. możesz śledzić nas także na Facebooku i Instagramie. Think green!

Wszelkie prawa zastrzeżone © Ekologiczni.com.pl | Projekt i wykonanie: Getso.pl

Facebook