Jak zadbać o czyste powietrze w mieście?
Czyste powietrze w mieście to pojęcie dość abstrakcyjne, szczególnie w okresie grzewczym. Niestety wiele osób wciąż nie rozumie, jak ważne jest to, aby zadbać o jakość otaczającego nas powietrza. Taka ignorancja może przynieść wiele negatywnych konsekwencji. Ważne jest, aby uświadomić społeczeństwo, że jest to problem na dużą skalę.
Gdzie tkwi problem?
Spory odsetek społeczeństwa zauważa problem wyłącznie wtedy, gdy na zewnątrz pojawia się smog. Zanieczyszczone powietrze szkodzi zdrowiu, a przebywanie na zewnątrz często jest niemożliwe. Pomimo ładnej pogody trzeba rezygnować ze spacerów, czy też aktywności fizycznej. Mogą pojawić się problemy z oddychaniem, duszności, czy też obniżenie samopoczucia. Wszystko to może być przyczyną rozwinięcia się poważnego schorzenia.
POZNAJ 5 SKUTECZNYCH SPOSOBÓW NA WALKĘ ZE SMOGIEM
Niestety wraz z końcem zimy zwykle zapomina się o problemie. Koniec sezonu grzewczego jest równoznaczny z tym, że kłopot został rozwiązany. Właśnie dlatego podstawą jest edukowanie społeczeństwa. Istotnym jest, aby działania podjęły się również podmioty miejskie np. poprzez rozwój komunikacji publicznej: wyższy komfort podróżowania, niższą cenę biletów; budowę ścieżek rowerowych, wprowadzenie rowerów miejskich. Przedsiębiorstwa powinny w sposób racjonalny planować gospodarkę energetyczną. Dobrej jakości paliwa oraz urządzenia nie tylko mniej zanieczyszczają środowisko, ale również są bardziej wydajne. Do realizacji tego samego procesu niezbędna jest mniejsza jego ilość, co obniża koszty.
Jak dotrzeć do społeczeństwa?
Niestety w Polsce wciąż zbyt mała ilość osób posiada certyfikaty uprawniające do edukowania proekologicznego. Najlepszym sposobem, aby dotrzeć do sporej ilości osób jest przeprowadzanie spotkań w szkole, czy też zakładach pracy! Lekarze również powinni uświadamiać pacjentów, jak zła jakość powietrza może obciążać organizm, a także przyczyniać się do rozwoju wielu poważnych schorzeń. Dobrze jest, aby społeczeństwo poznało realne skutki zanieczyszczeń powietrza. Problem powinien być poruszany również przez media. Ważne jest, aby edukacja odbywała się nie tylko w sezonie, gdy skala problemu jest największa. Ponadto nie powinna mieć ona formy zastraszania. Oczywiście skala problemu musi zostać przedstawiona w sposób realny, ale należy również uświadomić społeczeństwo, jakie działania można podjąć samodzielnie, aby pomóc ratować środowisko.
Skutki długofalowe zanieczyszczonego powietrza
Zanieczyszczone powietrze może siać spustoszenie w organizmie. To, że objawy nasilają się najczęściej w okresie grzewczym, nie oznacza to, że zmiany w organizmie znikają samoczynnie. Warto podkreślić, że w 2015 roku to właśnie zanieczyszczone powietrze przyczyniło się do 9 milionów przedwczesnych zgonów na świecie. Każdy, bez wyjątków narażony jest na choroby wywołane złą jakością powietrza. W grupie szczególnie zagrożonej znajdują się dzieci, ciężarne, osoby w podeszłym wieku, osoby otyłe, czy też cierpiące na choroby przewlekłe. Efektem jest m.in. przedwczesny zgon, nasilenie się objawów schorzeń przewlekłych, wady rozwojowe dziecka, a także wiele innych. Społeczeństwo staje się słabsze już od najmłodszych lat.
Konferencja „Czyste powietrze”
W ramach programu EKOlogiczni w biznesie organizowana jest konferencja „Czyste powietrze”. Wydarzenie, które zaplanowane jest na 17 maja 2018 roku, to inicjatywa opolskich firm, przedstawicieli nauki oraz organizacji pozarządowych, która ma na celu zwiększenie świadomości na temat zanieczyszczonego powietrza, edukacji oraz szukania rozwiązań coraz bardziej narastającego problemu.
Więcej informacji na temat konferencji oraz formularz zgłoszeniowy znajdziesz na naszej stronie – Ekologiczni w biznesie: Konferencja Czyste Powietrze.