pokój dla alergikaWiosną nie tylko przyroda budzi się do życia. Dla wielu osób, które zmagają się z alergią to czas ciężkiego zmagania się z objawami schorzenia. Podczas, gdy jedni delektują się spacerami wśród promieni słońca i piękna rozkwitającej przyrody, osoby uczulone muszą się zmagać np. z uciążliwym katarem alergicznym. Wiosna to czas, w którym alergeny dają się szczególnie we znaki. W tym okresie pyłki drzew pylą między innymi topole, wierzby brzozy.

Pokój dla alergika

Nawet, gdy pozostaniemy w domu alergia i tak nas może dopaść. Na szczęście istnieją sposoby, aby zmniejszyć objawy alergii. Odbywa się to przez odpowiednie urządzenie i sprzątanie pokoju.
Przy urządzaniu naszego pokoju musimy zwrócić uwagę na materiały, z których będzie wykonane wyposażenie mieszkania. Aby ograniczyć objawy alergii musimy dążyć to tego, by użyte materiały nie sprzyjały osadzaniu się kurzu lub rozwojowi pleśni.

Zacznijmy od podłogi – dla alergika najlepszym rozwiązaniem będzie podłoga drewniana zabezpieczona odpowiednim lakierem. Warto postarać się, aby nie był to lakier na bazie naturalnego wosku. Mogłoby się wydawać, że dywan na naszej podłodze będzie zbierał kurz, roztocza i potęgował objawy alergii, jednak to nie do końca prawda. Dobrym rozwiązaniem będzie zakup dywanu akrylowego posiadającego specjalne włókna, które uniemożliwiają rozwój roztoczy i hamują rozwój grzybów.
Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę to ściany. Aby ograniczyć alergeny powinniśmy zrezygnować z tapet winylowych, które sprzyjają rozwojowi pleśni. Ściany w pokoju alergika najlepiej pomalować specjalną farbą akrylową. Jest wiele farb które mają certyfikat Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Meble w pokoju alergika

W pokoju alergika nie możemy przesadzać z ilością mebli. To właśnie na nich zbiera się dużo kurzu, co może powodować reakcję alergiczną. Przy wyborze mebli musimy zwrócić uwagę, aby można było je łatwo przesuwać. Zbyt ciężka waga oraz duża ilość otwartych półek, będzie utrudniać sprzątanie.
Urządzając pokój warto pamiętać, że na zasłonach zbiera się bardzo dużo zanieczyszczeń, co powoduje nasilenie objawów. Zasłony najlepiej zastąpić roletami, które są o wiele łatwiejsze w utrzymaniu czystości.

Sprzątanie pokoju alergika

Regularne sprzątanie pokoju alergika jest niezwykle ważne. Panuje niesłuszne przekonanie, że im silniejszy środek do mycia, tym lepiej. Nic bardziej mylnego. Dla alergika zdecydowanie lepsze będą środki pochodzenia naturalnego – wiele z tych preparatów ma oznaczenie „bezpieczne dla alergików”. Musimy pamiętać, aby nasz pokój był wietrzony i sprzątany codziennie. Przy wyborze odkurzacza trzeba zwrócić uwagę na to, aby był wyposażony w filtr HEPA, bądź zaopatrzyć się w odkurzacz wodny.

Życie z alergią nie jest łatwe, ale wystarczy przestrzegać zasad wymienionych wyżej, a skutecznie ograniczymy rozwój patogenów wywołujących alergie. Urządzając pokój musimy zrezygnować z przedmiotów, na których łatwo osadza się kurz. Lepiej zrezygnować z zbędnych dodatków.

Wszelkie prawa zastrzeżone © Ekologiczni.com.pl | Projekt i wykonanie: Getso.pl

Facebook