ekologiczne zycie

Sposoby na ekologiczne życie

Jeśli wydaje Ci się, że ekologiczne życie jest drogie, jesteś w błędzie. Żeby ekologicznie żyć nie musisz montować baterii słonecznej na dachu albo budować wiatraka w ogrodzie. By zatroszczyć się o środowisko, a także o własne życie (i portfel), wystarczy stosować się do kilku prostych zasad w swoim mieszkaniu, ale także w miejscu pracy.

Ekonomicznie = ekologicznie

Ekonomia to pierwsza zasada ekologicznego domu. Przede wszystkim należy oszczędzać wodę i energię. Zyska na tym zarówno środowisko i Twój portfel. Czy pomyślałeś kiedyś co można zrobić z wodą z mycia warzyw i owoców? Jeśli nie, to podlej nią inne rośliny! Kran w kuchni ustaw na zimny strumień. Jeśli potrzebujesz ciepłej wody, to zimną wlewaj do konewki. Naczynia najlepiej zmywaj w misce lub zlewozmywaku, a nie pod bieżącą wodą. Jeśli nie będziesz co chwila odkręcaj kurków, zużyjesz mniej wody! Pamiętaj też, by używać sitka w zlewie kuchennym i nie wyrzucaj śmieci do kanalizacji – tak samo w domu, jak i w miejscu pracy. Dodatkowo możesz zainwestować w kran z wbudowanym filtrem i pić wodę z kranu. A sprzęty wybieraj wodno- i energooszczędne.

Obniż temperaturę w domu o 1° C, dzięki temu oszczędzasz aż 5% energii! Przykręć temperaturę w pralce na 60° zamiast 90°, a oszczędzisz kolejne 40%. Włączony telewizor i radio w sąsiednim pokoju albo komputer w firmie po godzinach pracy, wpływa negatywnie nie tylko na Twoje finanse, ale także na środowisko. To samo ze światłem – wychodzisz z pokoju, wyłącz lampę! Zawsze wyłączaj wszystko, czego nie używasz i nie zostawiaj urządzeń elektrycznych podłączonych do gniazdka w trybie czuwania. Naucz swoich domowników i współpracowników zrównoważonego korzystania z wody i energii.

W miejscu pracy efektywne zarządzanie energią jest nie tylko korzystne, ale staje się też międzynarodowym wymogiem, który najłatwiej spełnić dzięki ISO 50001, czyli systemu zarządzania energią, którego celem jest efektywne zarządzanie energią przy jednoczesnym uwzględnieniu uwarunkowań firmy. A korzyści jest wiele:

  • identyfikacja i zarządzanie ryzykiem związanym z przyszłym zaopatrzeniem w energię,
  • mierzenie i monitorowanie wykorzystywania energii, aby rozpoznać obszary wymagające poprawy efektywności,
  • zwiększenie ogólnej wydajności, aby zredukować pobór energii i obniżyć rachunki,
  • redukcja emisji dwutlenku węgla i spełnianie ustawowych celów,
  • udowodnienie troski o środowisko, aby spełnić wymagania przetargowe.

Redukcja odpadów i recykling

Nie wytwarzanie odpadów jest niemożliwe. Jednak ich redukcja i recykling, jak najbardziej! Najprostszym sposobem, żeby sprawdzić, ile śmieci się wytwarza, jest przyjrzenie się sobie i … zakupom, jakie się robi oraz kubłom na śmieci. To w czym przynosisz zakupy do domu ma znaczenie! Wybierasz torbę ekologiczną, czy jednorazową reklamówkę? Gdzie wędruje później ta reklamówka – do kosza, czy używasz jej jako worka na inne śmieci? Jakie przedmioty kupujesz – wielokrotnego użytku, czy jednorazowe? Przyjrzyj się także opakowaniom kupionych przedmiotów. Czy krem w słoiczku jest zapakowany w kartonik i owinięty folią? Te wszystkie dodatkowe opakowania, to śmieci, które chcąc, nie chcąc produkujesz! Dlatego najlepsze opakowanie to takie, którego nie ma, a gdy towar jednak musi być w coś zapakowany, wybieraj taki, którego opakowanie da się przetworzyć. Wybieraj szkło a nie plastik, ale pamiętaj, że niektóre opakowania nie nadają się do recyklingu np. kartony, w których kupujemy soki, czy mleko oraz, że metalowe puszki, pochłaniają przy przetwarzaniu bardzo dużo energii, co także nie jest korzystne dla środowiska.

Staraj się segregować odpady przynajmniej na szkło, plastik oraz papier i korzystaj z specjalnych, przeznaczonych do konkretnych śmieci pojemników. Przeterminowane leki zwracaj do aptek, meble i sprzęty, które nadają się jeszcze do użytku oddaj komuś innemu lub sprzedaj, a zużyty sprzęt RTV i AGD do sklepu. Plastikowe nakrętki, a w szczególności baterie, wrzucaj do specjalnych pojemników, które znajdziesz w wielu instytucjach a także w supermarketach, szkołach, szpitalach.

W miejscu pracy zwracaj uwagę na zachowanie współpracowników, nie może być tak, że jedna osoba stosuje się do zasad segregacji odpadów a inne nie. Dobrym pomysłem jest przyklejenie ekologicznych naklejek, które będą przypominać wszystkim o tym, by zgniatać opakowania, segregować śmieci, gasić światło i zakręcać kran.

Ekologiczne naklejki do druku znajdziesz: tutaj.

Inne sprawdzone sposoby na ekologiczne życie

  1. Robienie zakupów „z drugiej ręki” na potrzeby domu i firmy.
  2. Nie kupowanie zbędnych rzeczy.
  3. Korzystanie z biletów w wersji elektronicznej lub aplikacji.
  4. Czytanie ebooków, gazet i czasopism w wersji elektronicznej.
  5. Stosowanie specjalnie zaprogramowanych wtyczek, które odcinają dopływ prądu do sprzętów w nocy oraz w czasie, gdy jesteśmy w pracy.
  6. Spacery, rower, komunikacja miejska zamiast jazdy samochodem lub zabieranie kilku osób do samochodu np. do pracy, szkoły.
  7. Eco driving.
  8. Oddawanie lub wymiana zbędnych rzeczy zamiast wyrzucania. W wielu przedsiębiorstwach popularne są zbiórki nieużywanych rzeczy i oddawanie do domów pomocy lub schronisk.
  9. Palenie w piecu tylko w dozwolony sposób.
  10. Samodzielne wytworzenie energii na potrzeby własne i do odsprzedaży.
  11. Maksymalne wykorzystywanie światła naturalnego.
  12. Dostosowanie źródeł światła do potrzeb pracowników i domowników.
  13. Korzystanie z akumulatorków zamiast baterii.
  14. Niewietrzenie przy odkręconych kaloryferach i włączonej klimatyzacji.
  15. Prowadzenie własnego ogródka nawet w miejscu pracy.
  16. Nieprasowanie ręczników.
  17. I wiele, wiele więcej.

Pamiętaj o eko-zachowaniu w przestrzeni publicznej. To bardzo ważne! Nie śmieć, zawsze gaś światła i zakręcaj wodę w toaletach, nie bierz także papierowych ręczników „na potem”, kiedy tylko możesz korzystaj ze schodów zamiast z windy i sprzątaj po swoim pupilu. Twoje zachowanie ma wpływ na zachowanie osób w Twoim otoczeniu. Bądź dla nich przykładem!

Wszelkie prawa zastrzeżone © Ekologiczni.com.pl | Projekt i wykonanie: Getso.pl

Facebook