proekologiczne zarządzanie zespołemPodstawowym założeniem, dla którego mamy wprowadzać do firmy działania proekologiczne, jest ochrona środowiska. Jak się okazuje, ekologia jest również korzystna dla właściciela firmy pod względem wizerunkowym i – co najważniejsze – ekonomicznym.

Metoda „małych kroczków”

Duże oszczędności rozpoczynają się od niewielkich inwestycji. Pozwolą nam one skutecznie obniżać rachunki, a po dłuższym czasie zauważymy, że w porównaniu do poprzednich lat koszty prowadzenia naszej działalności zmniejszyły się. Przedsiębiorcy często właśnie z tego powodu zaczynają bardziej uważnie przyglądać się działaniom związanym z ekologią. Pozwala ona nie tylko chronić nasze otoczenie, ale również ma bezpośrednie i realne przełożenie na stan naszych finansów. To bardzo zachęcające, nawet dla tych właścicieli firm, którzy nie brali pod uwagę wcześniej takich rozwiązań w swojej firmie.

Proekologia – czyli w zgodzie z naturą i taniej

Jak możemy zarządzać swoją firmą, aby stać się bardziej ekologiczni? To wbrew pozorom proste. I – w większości przypadków – nie wymaga żadnych inwestycji bądź też niewielkich. Wszystko zależy od tego, jak bardzo chcemy się zaangażować i jak duże mają być nasze oszczędności.

Po pierwsze: zwróć uwagę swoich pracowników na oszczędne zarządzanie energią. Poinstruuj ich, przeprowadź szkolenie również dla kierowników. W widocznych miejscach naklej kartki przypominające o zgaszeniu światła i wyłączaniu sprzętu, z którego się nie korzysta.

Pobierz darmowy pakiet ekologicznych naklejek do swojej firmy

Po drugie: aby ułatwić swoim pracownikom działania ekologiczne, możesz zainstalować systemy automatyczne, które zadbają o odpowiednie zarządzanie energią. Załóż w swojej firmie czasowe wyłączniki światła lub też wybierz urządzenia, które wyłączają się automatycznie. W większości przypadków nie musisz nawet decydować się na zakup nowego sprzętu, wystarczy tylko ustawić odpowiednie opcje zasilania.

Po trzecie: energooszczędny sprzęt. Jeśli zależy Ci na wygenerowaniu jeszcze większych oszczędności zakup sprzęt, który oznaczony jest certyfikatem Energy Star. Jest on nieco droższy, jednak kupno takiego zwróci Ci się w postaci mniejszych rachunków za prąd.

Jakie działania sprawiają, że nasza firma staje się ekologiczna?

Na ekologię naszej firmy ma wpływ szereg różnych czynności, których wdrożenie – jak wcześniej wspomnieliśmy – ma również wymierne korzyści dla samego przedsiębiorstwa (nie tylko środowiska naturalnego).

Rozpoczęcie działań proekologicznych powinniśmy rozpocząć od zastanowienia się, jaki wpływ ma nasza firma na środowisko naturalne. Dzięki temu będziemy mogli wdrożyć indywidualne rozwiązania dla naszej firmy w zakresie zarządzania nią i jej zespołem.

W ramach podstawowych działań ekologicznych w firmie wyróżniamy:

  • redukcja ilości odpadów;
  • segregacja powstałych odpadów;
  • korzystanie z półproduktów ekologicznych przy produkcji towarów i świadczeniu usług;
  • optymalizacja zużycia energii i zasobów;
  • korzystanie z materiałów przyjaznych środowisku naturalnemu;
  • oddelegowywanie do utylizacji odpadów biurowych (tonerów, opakowań).

Proekologia w praktyce – czyli wzrost świadomości społecznej

Do zainteresowania się ekologią wśród przedsiębiorców nakłoniły m.in. przepisy Unii Europejskiej, jak i rosnąca świadomość  społeczna. Coraz więcej firm widzi w ekologii wymierną korzyść dla prowadzonego przez siebie biznesu. Pod różnymi względami. Dzięki wdrażaniu działań proekologicznych w  przedsiębiorstwie przyczyniamy się do ograniczenia liczby odpadów, zmniejszenia hałasu i zanieczyszczenia powietrza, ale również redukcji opłat za media i poprawy naszego wizerunku firmowego.

W dniu 27 kwietnia 2001 roku wprowadzono w życie ustawę o Prawie Ochrony Środowiska. To ona reguluje liczne aspekty dotyczące ochrony środowiska i przyrody, które są wspólne dla całej Europy i reszty świata. Jest ona również podstawą dla takich ustaw jak:

  • ustawy o odpadach;
  • ustawy o postępowaniu z substancjami zubożającymi;
  • ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym;
  • i szeregu innych dotyczących ochrony środowiska naturalnego.

Jeśli chcemy ekologicznie zarządzać naszą firmą, możemy pójść o krok dalej i nie ograniczać się tylko do rozsądnego gospodarowania energią, ale również innym zasobami naturalnymi. Zwróćmy uwagę również na to – i uczulajmy swoich pracowników  – na korzystanie z produktów z recyklingu, produkujmy z takich materiałów, segregujmy śmieci i starajmy ograniczyć się ilość odpadów. Sposobów na ekologiczne zarządzanie firmą jest znacznie więcej. Dostosuj je do swoich możliwości i profilu firmy.

Wszelkie prawa zastrzeżone © Ekologiczni.com.pl | Projekt i wykonanie: Getso.pl

Facebook