Greta Thunberg challenge, czyli eko-wyzwanie dla biur
Używacie w biurze plastikowych mieszadełek, kubeczków i sztućców? A może zamawiacie jedzenie na dowóz z pobliskiej restauracji, której daleko do bycia eko? W takim razie najwyższa pora na wyzwanie, które podejmuje coraz więcej odpowiedzialnych społecznie firm na całym świecie. O co chodzi? Jak dołączyć do akcji? Jaki jest cel Greta Thunberg Challenge?
Idea Greta Thunberg Challenge
Chyba każdy, kto choć trochę interesuje się ekologią, środowiskiem naturalnym czy nawet polityką, słyszał o Grecie Thunberg. Jedni ją kochają, inni nienawidzą, ale jedno jest pewne – jej działania budzą emocje. Nie dziwi więc, że nastoletnia eko-aktywistka stała się dla wielu osób inspiracją do zmiany nawyków. I tak próbujemy ograniczyć ilość mięsa w diecie, zabieramy na zakupy własne materiałowe siatki czy odmawiamy plastikowych słomek w restauracji.
Idąc tym tropem, jedno z izraelskich biur zapoczątkowało #GretaThunbergChallenge! W rezultacie z półki z plastikową „zastawą” wygląda zaniepokojona twarz Grety, która pyta wprost – „How dare you?” (Jak śmiesz? – przyp. red.). Pomysł zyskał popularność na Twitterze i podchwyciły go także inne firmy, podejmując tym samym walkę z istotnym problem, jakim jest zużycie wszelkiej maści plastikowych jednorazówek w miejscach pracy. Czy akcja przyniosła efekt w postaci zmniejszenia zużycia tego tworzywa? Ciężko zmierzyć faktyczną różnicę, jednak samo wyzwanie jest doskonałą inspiracją do zmian. Jak zachęcić pracowników do ograniczenia zużycia plastiku, oprócz rozmieszczania w firmie wizerunku Grety?
Eko-firma bez plastiku
Choć zmiana przyzwyczajeń może być trudna, to, jeśli cel jest słuszny, bez wątpienia warto podjąć starania. Tak więc, czy Twoim zadaniem w firmie jest być „ekologiczną kroplą”, która drąży skałę? A może po prostu chcesz zarazić innych swoją proekologiczną postawą? Jeśli tak, to doskonale się składa, bo przygotowaliśmy kilka inspiracji do zmniejszenia zużycia plastiku w miejscach pracy.
Mniej plastiku w miejscu pracy – jak to zrobić?
- Własny lunch
Wiele osób wybiera w pracy posiłki od „Pana Kanapki” czy też zamawia jedzenie na dowóz. Niestety najczęściej takie dania są pakowane w plastikowe, jednorazowe opakowania. Rozwiązaniem może być przygotowywanie własnego lunchu. Stwórz komunikację do pracowników, w której pokażesz wyliczenie oszczędności finansowych, a także środowiskowych – przykładowo: 15 pracowników x 5 plastikowych opakowań (5 dni pracy w tygodniu) x 4 (tygodnie w miesiącu) = 300 plastikowych opakowań mniej!!!
- Kubek i łyżeczka w klasycznym stylu
Może wydawać się, że jednorazowy kubek na kawę to nic takiego, bo przecież jest wykonany z papieru. Nic bardziej mylnego, gdyż większość z nich pokrywa cienka warstwa folii, co bardzo utrudnia ponowne przetworzenie. Rezygnacja z plastikowych sztućców również będzie ulgą dla środowiska.
- Butelka wielokrotnego użytku
Przekonuj pracowników do butelek wielokrotnego użytku lub, jeśli masz taką możliwość, postaraj się o ogólnodostępny baniak na wodę. Tu także możesz przedstawić wyliczenie podobne do tego dotyczącego lunchu.
- Materiałowe torby
W trakcie wybierania gadżetów marketingowych pomyśl o torbach materiałowych, które rozdasz także pracownikom. Ta inwestycja będzie pracowała na wizerunek Twojej firmy, a także wpłynie pozytywnie na środowisko naturalne.
Warto?
Inspiruj do zmiany z EKOlogicznymi w biznesie!
Zainteresował Cię ten tekst? Chcesz, by Twój biznes był odpowiedzialny i zaangażowany społecznie? Zarejestruj firmę w naszym programie i wspólnie zadbajmy o przyszłość planety. Możesz także śledzić nasze działania na Facebooku i Instagramie. Bądźmy w EKOntakcie!