Po pierwsze – segreguj i zgniataj !
Przedsiębiorstwo bądź instytucja, która w swoich działaniach jest przyjazna środowisku i jednocześnie chce obniżyć koszty działalności powinna wprowadzić segregację powstałych śmieci. Pracownicy nie tylko powinni być świadomi wpływu podejmowanych przez nich decyzji na środowisko lecz również powinni wiedzieć, że obowiązkiem każdego przedsiębiorcy oraz instytucji jest prowadzenie ewidencji i sprawozdanie z gospodarowania odpadami.
Dobra wola pracownika i chęć wspomagania pracodawcy w jego działaniach na rzecz ekologii jest kluczem do sukcesu w prowadzeniu proekologicznego przedsiębiorstwa.
Poniższe informacje mogą pomóc zobrazować istotę segregacji odpadów. Segregacja odpadów zmniejsza ilość śmieci trafiających na wysypisko, dzięki czemu więcej odpadów można poddać recyklingowi. Do zmniejszenia ilości powstałych odpadów przyczynia się również sposób ich wyrzucania, dlatego należy pamiętać o zgniataniu opakowań przed ich wyrzuceniem-ułatwia to również pracę osobom sortującym śmieci.
Średni czas rozkładu plastiku waha się od 100 do 1000 lat. Z 35 butelek pet można wyprodukować 1 bluzę z polaru. Z tych samych butelek, jednak w większej ilości, istnieje możliwość wyprodukowania mebli.
Papier rozkłada się około pół roku. Z niepotrzebnych dokumentów czy gazet można wytworzyć wytłoczki do jajek, opakowania kartonowe a nawet papier toaletowy.
Każdy pracownik w codziennej pracy staje przed koniecznością podjęcia wielu decyzji, dlatego pracodawca powinien jak najbardziej ułatwić system segregacji odpadów. Pierwszym i podstawowym krokiem jest udostępnienie pojemników na odpady w 3 kolorach :
- żółtym, w którym zbierane będą plastik i metal-butelki po napojach bądź opakowania po chemii gospodarczej,
- zielonym na szkło-słoiki i butelki,
- niebieskim na makulaturę-gazety, ulotki itp. .
Należy pamiętać, że do wyżej wspomnianych pojemników wrzuca się tylko odpady niezanieczyszczone, dlatego kubeczek po jogurcie, który nie został umyty, należy wyrzucić do kosza na odpady mieszane, na które trzeba przeznaczyć osobny kosz.
W przedsiębiorstwie powinny również pojawić się osobne pojemniki do zbiórki zużytych baterii, żarówek, nakrętek na butelki oraz bioodpadów
Aby jeszcze bardziej ułatwić wyżej wspomniany system można zastosować worki na śmieci, które swoimi kolorami będą odpowiadały segregowanym odpadom oraz ekologiczne naklejki, które będą przypominały o konieczności segregacji odpadów.
Źródło
http://www.moj–ogrodnik.pl/ekologia/Gospodarka–odpadami–w–przedsiebiorstwie–podstawowe–zasady–146–a/str0
http://smieciopolis.opole.pl/pdf/tablica_drugie_zycie.pdf
http://smieciopolis.opole.pl/pdf/tablica_czas_rozkladu.pdf
Pozostałe proekologiczne sposoby, które przedsiębiorca może zaproponować pracownikom:
Carpooling-w dosłownym tłumaczeniu to „wypełnienie” samochodu.
Ideą pomysłu jest łączenie, dosłownie i w przenośni, osób jadących w to samo miejsce docelowe w jednym samochodzie-zamiast 4 osób przyjeżdzających do firmy 4 samochodami carpooling proponuje jeden samochód z 4 pasażerami.
Takie rozwiązanie posiada same zalety-pracownicy integrują się podczas jazdy, ograniczona jest ilość pojazdów poruszających się po drogach-zmniejsza się emisja CO2 do atmosfery. Co więcej, carpooling redukuje koszty, gdyż rozkłada je równomiernie na wszystkich podróżujących. Dodatkowo zmniejsza się ilość pojazdów korzystających z firmowego parkingu, co jest szczególnie ważne w przypadku przedsiębiorstw posiadających swe siedziby w centrach zatłoczonych miast.
Wdrożenie carpoolingu powinny szczególnie rozważyć przedsiębiorstwa posiadające własną flotę samochodową. W dużych firmach bądź instytucjach pomocne w organizacji dojazdu mogą okazać się wewnętre fora bądź platformy komunikacji, lub też platformy wspólnych dojazdów, takie jak inOneCar.com.
Źródło:
https://www.inonecar.com/biz
EcoDriving/ecojazda-przedsiębiorcy posiadający własną flotę powinni wdrożyć w firmie zasady ekojazdy.
Korzyści z ekonomicznego i ekologicznego prowadzenia samochodu to:
- zmniejszenie emisji spalin: ekologiczna jazda prowadzi do obniżenia ilości spalin oraz poziomu hałasu
- oszczędność wydatków na paliwo: redukcja kosztów zakupu paliwa sięga od 15%–25%
- wydłużenie żywotności części eksploatacyjnych samochodu: użycie opon, tarcz i klocków hamulcowych zmniejsza się o ok 50%, co przekłada się na koszty;
- zwiększenie umiejętności kierowcy, a więc podniesienie bezpieczeństwa
Podstawowe zasady ekojazdy wg portalu ecodriver.pl to:
- Nie rozgrzewaj silnika: nawet zimą. Silnik doskonale rozgrzewa się w trakcie jazdy.
- Delikatniej z gazem: przy ruszaniu nie dociskaj do końca pedału gazu, używaj ¾ jego zakresu.
- Zmieniaj szybko biegi na wyższe-tak szybko, jak to możliwe, przyspieszając w miarę dynamicznie. Staraj się już przy prędkości 50 km/h mieć włączony 4. lub nawet 5. bieg.
- Hamuj silnikiem poprzez redukcje biegów, nie jedź używając tzw. “luzu”.
- Unikaj całkowitego zatrzymania. Do ruszania z pełnego zatrzymania, silnik zużywa znacznie więcej paliwa niż z prędkości choćby 5 km/h.
- Kontroluj ciśnienie w oponach-nieprawidłowy jego poziom powoduje wzrost zużycia paliwa.
- Dbaj o stan techniczny samochodu-regularnie wymieniaj filtry, olej silnikowy, dbaj o elementy przeniesienia napędu (przeguby, skrzynię biegów, łożyska kół).
- Zrezygnuj z dodatkowych kilogramów-jeśli masz w samochodzie ciężary, które na co dzień nie są Ci potrzebne, wyciągnij je z samochodu.
- Zaplanuj podróż tak, aby była jak najbardziej płynna. Wybierz odpowiednią porę oraz trasę przejazdu.
- Unikaj krótkich przebiegów (poniżej 4–5 kilometrów), a na krótkich trasach zrezygnuj z samochodu.
- Ograniczaj korzystanie z klimatyzacji-podnosi zużycie paliwa.
Wprowadzając zasady ekojazdy warto mieć świadomość, że nie jest to jedynie sposób prowadzenia samochodu, lecz kultura i filozofia pozwalająca maksymalnie wykorzystać dostępne środki, co przekłada się na bezpieczeństwo, ponoszone koszty oraz przede wszystkim ma pozytywny wpływ na środowisko.
Aby w jak największym stopniu korzystać z zasad ekojazdy warto wysłać pracowników oraz osoby korzystające z samochodów na specjalne szkolenia dostępne w szkołach oraz ośrodkach jazdy. Instruktor prowadzący szkolenie oceni dotychczasowe umiejętności kierowców oraz pomoże im wypracować prawidłowe nawyki.
Źródło:
http://www.ecodriver.pl/
Wiata rowerowa-zapewne wielu pracowników stara się prowadzić na co dzień zdrowy tryb życia, w ramach którego przyjeżdżają do pracy rowerem. Dla takich osób ważna jest możliwość pozostawienia roweru w osłoniętym od czynników atmosferycznych miejscu jakim jest wiata rowerowa. W zależności od wielkości przedsiębiorstwa bądź instytucji wielkość wiaty można dostosować do ilości potencjalnie korzystających z niej osób.
Obecnie na rynku istnieje możliwość zakupu wiat o różnej wielkości, różnych kształtach i kolorach. Wizualnie wiatę można dostosować do swoich potrzeb-metalowe elementy mogą być pomalowane w firmowe kolory bądź na zielono-proekologicznie. Na ścianach bocznych można zmieścić hasła oraz grafiki promujące zdrowy tryb życia oraz nazwę/ dewizę firmy . Taka wiata to nie tylko będzie zachęcać pracowników do korzystania z rowerów, lecz również będzie reklamą oraz wyraźnym sygnałem o dla otoczenia w którym funkcje firma.
Wiatę warto wyposażyć w stację naprawy rowerów, zaopatrzoną w pompkę oraz niezbędne w razie awarii klucze.
Warto rozważyć również zakup rowerów, które będą ogólnodostępne dla pracowników na zasadzie wypożyczania–takie rowery również można dostosować do firmy i potraktować jako reklamę.
Podsumowując, inwestycja w wiatę rowerową nie tylko jest dobrą reklamą dla firmy ukazującą ją jako przedsiębiorstwo przyjazne środowisku, lecz również ukazuje troskę pracodawcy o zdrowie swoich pracowników.