Światowy Dzień Bez Papierosa i ekologia

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Bez Papierosa! To dobra okazja, aby uświadomić sobie, że papierosy mają zgubny wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale również na środowisko naturalne. W dzisiejszym wpisie znajdziecie ekologiczne argumenty, które jeszcze bardziej zmotywują Was do życia wolnego od przysłowiowego „dymka”.

Światowy Dzień Bez Papierosa

 

Zanieczyszczone powietrze

Nie od dziś wiadomo, że zanieczyszczone powietrze to bardzo duży problem naszych czasów. Przyczynia się do tego m.in. dym papierosowy, który zanieczyszcza powietrze 10 razy bardziej niż spaliny z silników samochodowych. Czyste powietrze jest niezbędne do życia nie tylko ludziom, ale także wpływa na stan flory i fauny. Można więc powiedzieć, że każdy papieros wpływa na naszą (i nie tylko!) jakość życia wielopłaszczyznowo.

 

Światowy Dzień Bez Papierosa

 

Niedopałki, wszędzie niedopałki…

Niedopałki to ogromny problem, zauważalny praktycznie na każdym kroku. Tak bardzo przyzwyczailiśmy się do widoku porzuconych resztek po papierosach, że nie myślimy o ich zgubnym wpływie na stan środowiska naturalnego. Niedopałki, tuż obok plastikowych toreb czy słomek, stanowią jedno z głównych zanieczyszczeń wód na Ziemi. Dla zobrazowania problemu: 1 niedopałek = 1m³ wody niezdatnej do picia! Duży problem stanowi także brak regulacji związanych z utylizacja tych odpadów. Istnieją jednak organizacje jak The Cigarette Butt Pollution Project, które chcą zmienić ten stan i wpłynąć na rodzaj materiałów, z których wykonywana jest większość filtrów (octan celulozy, czyli rodzaj plastiku). Jest więc nadzieja na zmianę.

 

Światowy Dzień Bez Papierosa

 

Testy na zwierzętach

Czy wiesz, że koncerny tytoniowe prowadzą testy na zwierzętach? Przyznają się do tego Philip Morris (m.in. Marlboro, Chesterfield, L&M, Start i  in.) oraz British American Tobacco (m.in. Vogue, Pall Mall, Lucky Strike i in.). Bada się w ten sposób m.in. oddziaływanie dymu papierosowego na organizmy żywe czy skłonność do uzależnień. Badania na zwierzętach trwają mniej więcej 3 miesiące, podczas których codziennie, nawet do 6 godzin, wdychają one dym. Po zakończeniu testu zwierzęta są zabijane i poddawane sekcji, a wyniki często nie wychodzą na jaw. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

 

Jak widzisz, palenie papierosów ma zgubny wpływ nie tylko na Twoje zdrowie. Warto więc pomyśleć o przyszłych pokoleniach i przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Zapoznaj się z programem EKOlogiczni w biznesie i zadbaj z nami o środowisko.

 

Wszelkie prawa zastrzeżone © Ekologiczni.com.pl | Projekt i wykonanie: Getso.pl

Facebook