Konferencja Czyste Powietrze w ramach programu EKOlogiczni w biznesie jest pierwszym tego typu wydarzeniem organizowanym w Opolu. To inicjatywa opolskich firm, przedstawicieli nauki oraz organizacji pozarządowych, która ma na celu zwiększenie świadomości na temat zanieczyszczonego powietrza, edukacji oraz szukania rozwiązań coraz bardziej narastającego problemu. Smog, zanieczyszczenie powietrza, wzrastająca liczba chorób związanych z układem oddechowym i krążenia,  infekcje, alergie, astma… Wielu z nas nie odczuwa na co dzień skutków oddychania zanieczyszczonym powietrzem, a z drugiej strony mamy do czynienia z coraz szybciej rosnącą grupą ludzi cierpiących na konkretne dolegliwości: katar, kaszel, ataki duszności, podrażnienia śluzówek, powracające infekcje górnych dróg oddechowych i spadek odporności.

Czy widzisz,  jak bardzo jest zanieczyszczone powietrze, którym oddychasz? Oczywiście, że nie! Jedyne co możemy zobaczyć to widok dymu unoszącego się z kominów lub poczuć obecny w sezonie grzewczym nieprzyjemny zapach. Jednak pamiętajmy: to, że nie widzimy problemu nie znaczy, że on nie istnieje!

Czy problem zanieczyszczenia powietrza dotyczy również ciebie, twojej firmy czy rodziny?

 • 40 tysięcy osób w Polsce umiera co roku z powodu zanieczyszczeń powietrza
 • 2 tysiące poronień rocznie spowodowanych zanieczyszczeniami powietrza w Polsce oraz zmniejszająca się masa urodzeniowa noworodków, których matki były narażone w okresie ciąży na wdychanie zanieczyszczeń!
 • Zanieczyszczenie powietrza jest siódmym najpoważniejszym czynnikiem ryzyka przedwczesnych zgonów osób powyżej 30. roku życia w Polsce
 • 62 proc. przedszkoli znajduje się na obszarach, gdzie w powietrzu zewnętrznym przez ponad 35 dni w roku utrzymują się stężenia pyłu PM10 przekraczające 50 μg/m3 (mikrogramów na metr sześcienny)
 • Wszystkie przedszkola w Polsce znajdują się na terenach, gdzie powietrze nie spełnia normy WHO dla pyłu PM2,5, czyli stężenie roczne jest większe niż 10 μg/m3
 • 47% przedszkoli w województwie opolskim znajduje się na obszarach z przekroczonymi normami dziennymi dla pyłu PM10
 • Badania przeprowadzone w Krakowie potwierdzają, że przeziębienia u dzieci 2-3-krotnie częściej występują wtedy, kiedy jest większe zanieczyszczenie powietrza!
 • 13 kwietnia 2018 roku Opole osiągnęło limit 35 dni w roku z przekroczeniem poziomu dopuszczalnego  PM10 50 µg/m3 dozwolonego prawem!  w Opolu! (Zachęcamy do obserwowania Opolskiego Alarmu Smogowego, który na bieżąco informuje o jakości powietrza w Opolu i okolicach)
 • 35 z 50 najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast znajduje się w Polsce!
 • Badania potwierdzają: im bardziej zanieczyszczone powietrze, tym krócej żyjemy. Smog wpływa negatywnie nie tylko na układ oddechowy, ale również krążenia. Dotyczy to każdego z nas!

Źródła danych: Raport „Przedszkola w smogu”, WHO i ZUS.

Dlaczego warto wziąć udział w konferencji?

Aby zdobyć wiedzę i być świadomym zagrożenia! Podczas konferencji odbędą się prelekcje lekarzy, pracowników naukowych, przedstawicieli biznesu zaangażowanych w działalność proekologiczną oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych. Zostaną poruszone takie zagadnienia jak:

 • Jak smog i zanieczyszczenie powietrza wpływa na zdrowie dorosłych i dzieci?
 • Dlaczego dzieci są dużo bardziej narażone na wdychanie zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu i z jakimi konsekwencjami zdrowotnymi się to wiąże?
 • Jaka jest sytuacja w Polsce i w Opolu?
 • Jak wyglądają normy jakości powietrza w polskim prawie i jakie są konsekwencje tych regulacji?
 • Czy powietrze w zamkniętych pomieszczeniach jest czyste?
 • Czym oddychamy w zamkniętych pomieszczeniach?
 • Czy można przeciwdziałać skutkom zanieczyszczonego powietrza w miejscach pracy i placówkach oświatowych?
 • Jakie są koszty wynikające z chorób będących konsekwencją smogu, alergenów oraz obecności w powietrzu wirusów i bakterii?
 • Czy do monitorowania zanieczyszczeń można wykorzystywać drony?
 • Do czego można wykorzystać Dynamiczną Mapę Jakości Powietrza?

Do kogo jest skierowana konferencja?

Na konferencję może się zarejestrować każdy, dla kogo ważne jest czyste powietrze i zdrowie. Dyrekcja przedszkola, przedstawiciele firm,  Prezes zarządu, radny miasta czy burmistrz. Nasze wydarzenie kierujemy głównie do przedstawicieli jednostek samorządowych oraz biznesu, jednak równocześnie zapraszamy każdego zainteresowanego tematem. Chcemy w szerszym gronie porozmawiać o problemie, który dotyczy Opola i całego naszego regionu. Chcemy porozmawiać o problemie, który dotyczy każdego z nas – nikt przecież nie może zrezygnować z oddychania!  Chcemy zadbać o zdrowie dzieci, które są dużo bardziej narażone na negatywne konsekwencje. Dlaczego? Wszystkiego dowiesz się na konferencji – poniżej formularz rejestracyjny, który pozwoli ci zapisać się na wydarzenie.

Program konferencji

Podczas wydarzenia będziesz mógł posłuchać m.in. takich prelekcji:

„Smog – bomba chemiczna w aerozolu” – Grzegorz Pollak, Fellowes Polska S.A

„Wykrywanie źródła zanieczyszczeń za pomocą dronów” – Sławomir Szymocha, Politechnika Opolska

„Co daje prognoza jakości powietrza atmosferycznego oparta o modelowanie dyspersji zanieczyszczeń?” – Urszula Chmura, Tomasz Kochanowski, Atmoterm SA

„Bioaerozol mikrobiologiczny w pomieszczeniach zamkniętych” – prof. nadzw. dr hab. inż. Teresa Krzyśko – Łupicka, Uniwersytet Opolski

„Oczyszczacze powietrza,  jako skuteczne narzędzie do oczyszczania powietrza w przedszkolach” – Janusz Piotrowski, Opolski Alarm Smogowy

„Jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na zdrowie dzieci?” – Daria Durczak, Fundacja Lubimy Działać

„Jak walczyć z niską emisją na przykładzie Energetyki Cieplnej Opolszczyzny SA” – Jakub Żołędziewski, Energetyka Cieplna Opolszczyzny SA

Pobierz agendę Konferencji Czyste Powietrze!

Data i miejsce konferencji

17.05.2018 r., rozpoczęcie rejestracji o godzinie 9:00

Centrum Nauka Biznes, Wydział Ekonomii i Zarządzania Politechnika Opolska, 45-047 Opole, ul. Waryńskiego 4

 

Prelegenci

Poznaj naszych prelegentów – szczegółowe informacje na temat wystąpień znajdziesz na stronie Prelegenci.

 

Zapisz się na konferencję  – wypełnij formularz

Imię

Nazwisko

Adres email

Telefon

Stanowisko

Firma


  Zgadzam się na utrwalenie wizerunku Uczestnika w czasie Konferencji i wykorzystanie go przez Organizatora w celach informacyjnych i do relacji prasowych

 

Rejestracja na konferencję trwa do 10.05.2018 r. lub do wyczerpania miejsc. Liczba miejsc jest ograniczona. W przypadku zgłoszenia większej liczby uczestników niż ilość dostępnych miejsc, decydować będzie kolejność zgłoszenia. W razie pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z organizatorem.

 

Organizatorzy konferencji

Wydarzenie objęte jest Honorowym Patronatem

Organizatorzy

Partnerzy

Patroni medialni

Materiały prasowe:

Strefa Biznesu NTO – Konferencja o Czystym Powietrzu w Opolu.

Bezpłatne testowanie oczyszczaczy w opolskich przedszkolach: TVP 3, Radio Doxa

Kontakt

 

Wszelkie prawa zastrzeżone © Ekologiczni.com.pl | Projekt i wykonanie: Getso.pl

Facebook

FreshMail.pl