Czy Ty także, gdy słyszysz „ekologiczne sprzątanie” zastanawiasz się, czy to w ogóle możliwe? Nic dziwnego, w końcu zużywamy w tym celu wodę, energię elektryczną i produkty, którym często daleko do miana wytwarzanych w zgodzie ze środowiskiem. Ponadto producenci wielu tych produktów używają opakowań wytwarzanych ze słabej jakości plastiku. Do tego jeszcze ściereczki, gąbki, mopy, miotły i… można by długo wymieniać. Jaki jest więc sposób na ekologiczne sprzątanie w firmie? I czy w ogóle istnieje?

mokra podłoga

Dlaczego skuteczne sprzątanie jest ważne?

Wchodząc do biura najczęściej nie zwracamy uwagi na to, że jest ono czyste. Ten stan jest dla nas naturalny i w zasadzie nie ma się nad czym zastanawiać. Jednak z czystością jest tak jak z wieloma sprawami w życiu – widzisz jak bardzo jest ważna dopiero, gdy jej zabraknie. I, co istotne, większość ludzi czuje się gorzej w nieposprzątanych przestrzeniach. Oczywiście w tym miejscu mogą protestować wielbiciele artystycznego nieładu. Jednak co innego bałagan twórczy na biurku, a co innego kurz zalegający od dwóch tygodni, brudna podłoga czy nieodkurzona wykładzina. Dlaczego instynktownie bronimy się przed takim stanem rzeczy? Bo dłuższe przebywanie w zanieczyszczonych pomieszczeniach to zagrożenie dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.

ekologiczne sprzątanie

Czy ekologiczne sprzątanie jest możliwe?

Zdajemy sobie sprawę, że sprzątanie jest ważne, że czyste przestrzenie dobrze wpływają na koncentrację i samopoczucie. Jako pracodawcy stosujemy się do przepisów i ogólnie przyjętych standardów czystości w miejscach pracy, wyznaczamy zasady i osoby odpowiedzialne za ten obszar. Ale jak połączyć profesjonalne utrzymanie czystości z ideą odpowiedzialnego biznesu, w myśl której nasza firma ma jak najmniej szkodzić planecie, ograniczać zużycie plastiku i zasobów naturalnych? Otóż panuje powszechne przekonanie, że profesjonalne sprzątanie nie może być ekologiczne. Nic bardziej mylnego!

Zacznijmy od tego, że możesz wpłynąć na kondycję planety wprowadzając nawet niewielkie zmiany, gdyż w skali np. kilku lat przyniosą one duże oszczędności środowiskowe. Dobrym przykładem może być wybór skoncentrowanych środków do sprzątania, zamiast gotowych produktów. W ten sposób produkujesz mniej plastikowych odpadów, a jednocześnie oszczędzasz pieniądze. Dodatkowo, jeśli połączysz te środki z odpowiednimi systemami dozowania, zdecydowanie zoptymalizujesz wydatki na ten obszar. Więcej na temat skoncentrowanych preparatów i systemów dozowania pisaliśmy w tym artykule.

Zdajemy sobie sprawę, że sprzątanie w firmie to nie tylko kwestia biur czy, ogólnie rzecz ujmując, niewielkich przestrzeni. Niejedna firma stoi przed zadaniem czyszczenia dużych powierzchni, takich jak hale sportowe, hotele, magazyny, sklepy wielkopowierzchniowe, produkcje i wiele innych. W tych miejscach tradycyjne mop i wiaderko na niewiele się zdadzą – pozostaje maszynowe mycie powierzchni. Jest ono dużo szybsze, dokładniejsze i, jak się okazuje, bardziej przyjazne środowisku. Chemia do sprzątania kupowana w dyskontach może wywoływać alergie i uczulenia i nie osiąga takiej skuteczności jak produkty profesjonalne. Produkujemy też dużo więcej plastikowych odpadów. Odpowiednie skoncentrowane środki w połączeniu z maszynami czyszczącymi są bezpieczne dla użytkowników i środowiska naturalnego oraz zapewniają najwyższe standardy czystości.

Oblicz oszczędności środowiskowe swojej firmy!

Jeżeli odpowiadasz za obszar utrzymania czystości w Twojej firmie, bardziej niż zapewnienia, mogą przekonywać Cię dane i zestawienia. Dlatego Werner & Mertz Professional, firma produkująca profesjonalną chemię ekologiczną do sprzątania, przygotowała narzędzie w postaci Kalkulatora Eko-skuteczności green-Effective. Jak to działa? Dzięki kalkulatorowi obliczysz zużycie chemii  ekologicznej green care Professional. Da Ci on również jasny obraz oszczędności środowiskowych, które możesz osiągnąć z marką Werner & Mertz. Kalkulator obliczy co do grama, o ile ograniczysz zużycie tworzyw sztucznych, ropy naftowej i produkcję CO2. Jak to działa? Narzędzie oblicza ilość zaoszczędzonej ropy naftowej na podstawie masy opakowania, składników produktu i zawartości materiału z recyklingu w opakowaniu. Później jako wynik podaje ekwiwalent CO2, a Ty otrzymujesz podsumowanie i obraz rzeczywistej wydajności eko-produktów. Chcesz zacząć oszczędzać – finansowo i środowiskowo? Zajrzyj tutaj.

Bądź EKOlogicznyw biznesie

Jeżeli Twoja firma nie należy jeszcze do naszego programu EKOlogiczni w biznesie, zapraszamy do rejestracji. By być na bieżąco z eko-ciekawostkami, możesz też obserwować nas na Facebooku i Instagramie.

Wszelkie prawa zastrzeżone © Ekologiczni.com.pl | Projekt i wykonanie: Getso.pl

Facebook