ekologiczni ekologia w firmieDziałania proekologiczne mogą przynieść zyski nie tylko środowisku naturalnemu, ale także Twojej firmie. Wprowadzenie w przedsiębiorstwie bądź instytucji działań mających na celu minimalizację oddziaływania firmy na środowisko jest możliwe tylko przy stuprocentowym zaangażowaniu ze strony przedsiębiorcy i pracowników. Obie strony muszą być świadome, jaki cel temu przyświeca.

W poniższym artykule dowiesz się, jak prowadzić zieloną firmę i od czego trzeba zacząć oraz poznasz i zrozumiesz wpływ codziennych czynności na środowisko naturalne.

Jak to wygląda teraz?

Działania proekologicze są często w firmie zaniedbywane lub prowadzone jedynie pozornie. Chcąc obniżyć koszty, przedsiębiorcy zazwyczaj oszczędzają. A oszczędzają głównie na urządzeniach ochrony środowiska i traktują je jako „zło konieczne”. Do tego wiele firm nadal prowadzonych jest w oparciu o przestarzałe, nieoszczędne technologie oraz stosuje wyeksploatowane urządzenia.

Niestety rzadkością też jest prowadzenie racjonalnych i zaplanowanych działań związanych z ochroną środowiska. Brakuje szkoleń pracowników w zakresie proekologicznym. W wielu przypadkach takie działania prowadzą do problemów podczas kontroli, a w konsekwencji do wysokich opłat środowiskowych.

Pozorną oszczędnością jest również stosowanie tańszych paliw o gorszej jakości. Ekstremalnym przykładem „oszczędzania na paliwach” jest spalanie odpadów, które mimo, że jest powszechnie potępiane, ma się w dalszym ciągu bardzo dobrze. Fakt jest taki, że trujemy samych siebie.

EKO-obowiązki przedsiębiorcy

Przedsiębiorca ma obowiązek sporządzania szeregu dokumentów z zakresu ochrony środowiska i prowadzenia pomiarów wielkości emisji. Ich brak lub nieprawidłowa dokumentacja może być źródłem problemów i konsekwencji finansowych.

Do głównych obowiązków i wymagań w zakresie ochrony środowiska wobec podmiotów gospodarczych działających na terenie Polski oraz Unii Europejskiej należą m.in.

  • prowadzenie sprawozdawczości środowiskowej (ewidencja dotycząca odpadów, opłaty środowiskowe, opłaty produktowe itp.),
  • posiadanie stosownych decyzji z zakresu ochrony środowiska (decyzje „odpadowe”, pozwolenia wodnoprawne, pozwolenia związane z emisją gazów i pyłów do powietrza itp.).

Segreguj i zgniataj

Przedsiębiorstwo bądź instytucja, która w swoich działaniach jest przyjazna środowisku i jednocześnie chce obniżyć koszty działalności, powinna wprowadzić segregację powstałych śmieci. Pracownicy nie tylko powinni być świadomi wpływu podejmowanych przez nich decyzji na środowisko lecz również powinni wiedzieć, że obowiązkiem każdego przedsiębiorcy oraz instytucji jest prowadzenie ewidencji i sprawozdanie z gospodarowania odpadami.

Dobra wola pracownika i chęć wspomagania pracodawcy w jego działaniach na rzecz ekologii jest kluczem do sukcesu w prowadzeniu proekologicznego przedsiębiorstwa.

Po co segregować odpady?

Segregacja odpadów zmniejsza ilość śmieci trafiających na wysypisko, dzięki czemu więcej odpadów można poddać recyklingowi. Do zmniejszenia ilości powstałych odpadów przyczynia się również sposób ich wyrzucania, dlatego należy pamiętać o zgniataniu opakowań przed ich wyrzuceniem (ułatwia to również pracę osobom sortującym śmieci).

Średni czas rozkładu plastiku waha się od 100 do 1000 lat. Z 35 butelek pet można wyprodukować 1 bluzę z polaru. Z tych samych butelek, jednak w większej ilości, istnieje możliwość wyprodukowania mebli.
Papier rozkłada się około pół roku. Z niepotrzebnych dokumentów czy gazet można wytworzyć wytłoczki do jajek, opakowania kartonowe a nawet papier toaletowy.

Jak segregować odpady?

Każdy pracownik w codziennej pracy staje przed koniecznością podjęcia wielu decyzji, dlatego pracodawca powinien jak najbardziej ułatwić system segregacji odpadów. Pierwszym i podstawowym krokiem jest udostępnienie pojemników na śmieci w różnych kolorach.

W przedsiębiorstwie powinny również pojawić się osobne pojemniki do zbiórki zużytych baterii, żarówek, nakrętek na butelki oraz bioodpadów.

Aby jeszcze bardziej ułatwić wyżej wspomniany system można zastosować worki na śmieci, które swoimi kolorami będą odpowiadały segregowanym odpadom oraz EKOlogiczne naklejki, które będą przypominały o konieczności segregacji odpadów.

Dekalog ekologicznych zachowań w firmach i instytucjach

  • Korzystając z wody, kontroluj jej przepływ i zakręcaj kran, gdy nie ma potrzeby korzystania z wody. Dzięki temu zmniejszasz zużycie wody, redukując koszty prowadzenia działalności oraz chronisz zasoby naturalne.
  • Wyrzucając śmieci, segreguj je używając kolorowych worków. Dzięki temu zachowujesz zdrowe środowisko, ułatwiasz recycling i utylizację odpadów.
  • Zmieniając żarówki, wymień je na żarówki energooszczędne. Dzięki temu zmniejszasz zużycie energii elektrycznej oraz ilość odpadów.
  • Korzystając z poczty elektronicznej, ogranicz drukowanie wiadomości tylko do niezbędnych ilości. Dzięki temu ograniczasz zużycie energii oraz papieru oraz zmniejszasz ilość odpadów.
  • Wyrzucając puste opakowania, zgniataj je uprzednio i odkręcaj nakrętki z butelek. Dzięki temu zmniejszasz powierzchnię, jaką zajmują śmieci, przyspieszasz proces ich rozkładu i zmniejszasz koszty ich wywozu.
  • Wychodząc z biura lub innego pomieszczenia, w którym przebywasz, wyłączaj światło i urządzenia elektroniczne na czas nieobecności. Dzięki temu oszczędzasz energię, minimalizując koszty działalności.
  • Wykonując prace czystościowe, używaj produktów oznakowanych symbolami ekologicznymi np. „Ecolabel”. Dzięki temu korzystasz z wyrobów o wysokiej jakości, które są mniej szkodliwe dla środowiska.
  • Myjąc ręce używaj jednej dozy mydła z dozownika oraz zaopatrz łazienkę w mydło i dozownik, który pozwoli na dozowanie minimalnej ilości mydła potrzebnej do umycia dłoni. Dzięki temu zmniejszasz zużycie produktów oraz ilość odpadów.
  • Wycierając ręce używaj nie więcej niż dwóch odcinków ręcznika papierowego i zaopatrz łazienkę w dozownik i ręcznik papierowy, którego jeden odcinek wystarczy na optymalne wytarcie dłoni. Dzięki temu minimalizujesz zużycie produktów i odpadów oraz koszty z tym związane.
  • Wchodząc do firmy, korzystaj z mat wejściowych oraz połóż na zewnątrz i wewnątrz wejścia firmowego maty podłogowe. Dzięki temu wydłużasz żywotność podłogi, oszczędzając koszty jej wymiany i środki czystości a zwiększasz bezpieczeństwo w firmie oraz ograniczasz użycie materiałów sztucznych i naturalnych.

Wszelkie prawa zastrzeżone © Ekologiczni.com.pl | Projekt i wykonanie: Getso.pl

Facebook